Nincs semmilyen tünetem, nem váltogatom a partnereimet, semmi bajom nem lehet – hosszan lehetne sorolni, milyen tévhitek élnek a társadalomban a nemi úton terjedő fertőzésekről (STD-k). Arról nem is beszélve, hogy az olyan betegségekről, mint a szifilisz vagy a gonorrhoea (közismertebb nevén tripper vagy kankó) sokan gondolják úgy, hogy a történelemkönyveken kívül nemigen lehet velük találkozni.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) decemberben adta ki legfrissebb éves jelentését (2021-ig szóló adatokkal), mely szerint az addig jelentősen csökkenő számok a koronavírus-járvány után az Európai Unióban és az Európai Gazdasági Térség országaiban emelkedésnek indultak. Különösen sok új chlamydiás és gonorrhoeás beteget találtak, de ugyanez igaz a szifiliszre is. Igen, a szifiliszre – miközben sokan nem is tudják, hogy még egyáltalán létezik, 2021-ben több mint 25 ezren kapták el csak az Európai Unióban.
Több mint 30 különféle baktérium, vírus, parazita terjedhet szexuális érintkezéssel. Közülük nyolc olyan kiemelt kórokozó van, ami nagyobb gyakorisággal fordul elő a világon. Ebből jelenleg a baktérium okozta szifilisz, gonorrhoea és chlamydiasis, valamint a parazita által terjesztett trichomoniasis gyógyítható. (Bár a gonorrhoea esetében egyre több olyan esetet találnak, mely rezisztens a jelenleg elérhető antibiotikumokra.) A másik négy vírusos fertőzés, a hepatitis B, a herpes simplex, a HIV és a HPV fertőzés nem gyógyítható, csupán tünetileg kezelhető.
A fertőzöttek jó részének egyébként nincsenek tünetei. A szakmában ezért változott meg néhány éve a betegségcsoport elnevezése STD-ről (sexually transmitted diseases, szexuális úton terjedő betegségek) STI-re (sexually transmitted infections, szexuális úton terjedő fertőzések).
Mindez nem csak az európai országok sajátossága: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint világszerte naponta egymillióan fertőződnek meg nemi betegségekkel.