Lánszki Regő államtitkár: Hívhatjuk koronaékszernek is a rákosrendezői beruházást
"Nem fordulhat elő, hogy elrontsunk egy településképet" – mondta a hvg360-nak Lánszki Regő államtitkár, országos főépítész a Rákosrendezőre tervezett, maxi-Dubaj néven elhíresült beruházással kapcsolatban. Az államtitkár szerint nem jó út, hogy a főváros photoshoppolt képekkel kelt félelmet, és azt mondja, egy épületnél nem önmagában a magassága számít, hanem az, hogyan illeszkedik a környezetébe. Az államtitkár szigorú ellenőrzést ígért, és azt mondta, a beruházó nem tudja majd lenyomni őket. De milyen lesz Budapest 100-150 év múlva? Interjú.
hvg360: A főváros látványvizsgálata szerint a Rákosrendezőre tervezett beruházás miatt a Hősök tere mögött, Gábriel arkangyaltól balra felhőkarcolók tűnnek fel. Karácsony Gergely pár hete egy ehhez nagyon hasonlító montázst tett ki a Facebook-oldalára. Ez mennyire lehet reális?
Lánszki Regő: Érdekes jelenség, mikor a főváros maga készít terveket, és attól aztán megretten. A beruházással kapcsolatban nincsenek még konkrét tervek, mi egy fejlesztési víziót tettünk le az asztalra. De nem feltétlenül tartom célravezetőnek a főváros félelemmel teli hozzáállását, ami sok projekt esetén tetten érhető volt az elmúlt években.
hvg360: Önök milyen látképben gondolkodnak, mi képzelhető el a Hősök tere mögött? Az Andrássy út folytatásáról van szó, és Lázár János építési miniszter világossá tette, hogy a beruházásnak illeszkednie kell a látványba.
L. R.: Érdemes lenne a látkép helyett először az egész terület fejlesztési elképzeléseiről beszélni. A rákosrendezői pályaudvar területe 34 éve üresen áll, gazos, leromlott állapotban.
A főváros és néhány szakértő aranytartaléknak tartja a területet, de az inkább egy városszöveti probléma, hiszen ez a terület jelenlegi állapotában használhatatlan, elvágja egymástól a két kerületet, aminek a határán van.
Mi azt mondtuk, ebből elég, kell itt egy fejlesztés, ami létrehoz egy olyan központot, amire hatalmas igény mutatkozik.
A legfontosabb kérdés tehát az, és ezen múlik az egész fejlesztés létjogosultsága, hogy milyen funkciók, épületek lesznek ott. Kifejezetten vegyes funkcióra van szükség: lakásokra, irodákra, kulturális közintézményekre, akár egyetemre is, amitől az egész egy élő, külön városközpont lehet. Ez pedig csak akkor lesz jó, ha az épületek esztétikailag, építészetileg, műszakilag rendben vannak.
Az egész terület képét az fogja meghatározni, hogy mik a magasságok – és mélységek –, mennyire jellegzetes egy-két épület, és azok hogyan viszonyulnak a többihez.
Folyamatosan vizsgálni kell, hogy a Várból, a Gellért-hegyről vagy akár a Hősök teréről hogyan alakul a látkép, de még egyszer mondom, rossz irány az az elrettentés, hogy valaki félelemből berajzol néhány, photoshoppal odahamisított, más országokból vett felhőkarcolót.
hvg360: Önöknek vagy a beruházónak mikor lesz meg a látványterve, amivel szembe tudnak menni a felskiccelt verziókkal?