A pénzmosás elleni EU-s csomag a hazai közpénzek „magánosítását” is megnehezítheti
Minden eddiginél keményebb lesz a pénzmosással és a terrorizmus finanszírozásával szemben az Európai Unió, egyúttal a magyar korlátozó szabályok ellen is próbál tenni.
Különös aktualitása van a magyarországi politikai kontextusban a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás megakadályozását célzó EU-csomagnak, amelyről január 18-án született meg az uniós intézményközi alku. Az immár csak az európai parlamenti végszavazásra váró csomag ugyanis olyan elemeket tartalmaz, melyek támogatása és magyarországi alkalmazása segíthet a blokkolt uniós források felszabadításában.
Az új szabálycsomag több eleme is megnehezítheti a hazai közpénzek „magánosítását”. Magyarországon persze gyakran ellenkező irányba haladnak a dolgok: míg máshol civil és újságírói ablakok nyílnak ki a transzparencia támogatására, nálunk ezek éppen becsukódnak – mondja Zeisler Judit, a Transparency Magyarország szakértője. Véleménye szerint különösen ironikus az időzítés: itthon éppen most született meg egy, a tényleges tulajdonosok adatainak megismerését korlátozó törvény, miközben a kormány számos kötelezettséget vállalt a korrupció elleni küzdelemre, hogy hozzájusson az uniós forrásokhoz. Minden olyan intézkedés, amivel korlátozzák az integritás megteremtéséhez szükséges adatokhoz való hozzáférést, az új, pénzmosás elleni csomag elemei ellen hat.