Szeretettel Bécsből: Két éve engedélyezték az asszisztált öngyilkosságot Ausztriában, de az egyház még mindig ellenáll

5 perc

2024.02.15. 15:30

2022. január 1-én hatályba lépett az a törvény, amely lehetővé teszi Ausztriában az asszisztált öngyilkosságot, ám a mai napig sincs teljes társadalmi konszenzus a döntés körül.

Előre be nem jelentett látogatásra szálltak ki Ausztriában az ombudsmani hivatal emberei idősgondozó intézetekbe, hospice-okba, kórházakba, arra voltak kíváncsiak, hogy két évvel törvénnyé emelkedése után hogyan folyik az önkéntes halál, még pontosabban, a „támogatott önkéntes halál“ gyakorlata. Ausztriában – hosszú és szenvedélyes vitákat követően – 2022-től engedélyezett az asszisztált öngyilkosság.

Az eutanázia szabályozásáról írt korábbi cikkünk:

Tóth Gábor Attila jogász: Az eutanáziával kapcsolatban a mostani szabályozás a legveszélyesebb

A gyakorlatban elkerülhetetlenül létezik itthon az eutanázia, de a jogon kívüli szürkezónában, az orvosokra hagyva minden felelősséget - mondta a hvg360-nak Tóth Gábor Attila egyetemi oktató, alkotmányjogász, bioetikus. Ha lenne szándék a változtatásra, lehetne tanulni az úttörők kezdeti hibáiból. De hogyan lehet jól szabályozni a kérdést? Miért fontos a beteg önrendelkezési joga?

Ez azt jelenti, hogy ilyet kizárólag az a személy követheti el, aki nem akar tovább élni, de lehet társasága, család, barátok, orvosok, ismerősök, akik jelenlétükkel enyhíthetik az utolsó perceket. (Sterbehilfének, halálba segítésnek nevezik a folyamatot, a német nyelvterületen a fasizmus éveiben főleg mentális betegek kiirtására szolgáló eutanázia rossz emlékű fogalma helyett.)

A vizsgálódás alapjául szolgáló törvény meghökkentő részletességgel szabályozza az életvégi döntés mikéntjét.