Rögeszme, gőg, szolgalelkűség, roncsélet, roncsmorál – Szombathelyen is színpadra állították Pintér Béla Gyévuskáját
A darab kortalan, de a mostani háborús időben másképp szól.
„A Parasztoperát sokan színre vitték az ország színházaiban, az én egyetemi éveim alatt a Gyévuska volt a nagy sláger – idézte fel Nagy Péter István rendező a HVG-nek. – Ascher Tamás rendezői kurzusain folyton előkerült, féléves tananyag volt egy fölöttem járó évfolyamon, mert mindenki azt választotta, irigykedtem is. Nagyon gazdag anyag, sokféleképpen lehet hozzányúlni, rég vártam ezt a találkozást, ami egy jogvita miatt késett, Pintér Béla sem játszhatta.”
A Gyévuska ősbemutatója 2003 novemberében volt a még Jordán Tamás vezette Nemzeti Színházban, a darab 2024 februárjában érkezett a már nem Jordán Tamás vezette szombathelyi Weöres Sándor Színházba.
Időközben, tavaly ősszel újra műsorra tűzte az „anyaszínház” is, 2023 nyarán Ascher Tamás rendezte meg a Miskolci Nemzeti Színházban, pár hónappal korábban pedig Hegymegi Máté állította színpadra a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban.
Szombathelyen Mohácsi János volt az első, aki Pintér Béla-darabot rendezett (az említett Parasztoperát 2014-ben), sőt hat évvel korábban ő cáfolt rá elsőként arra a „tételre” is, hogy a „pintérbélákat” lehetetlen másnak, máshol színpadra állítani.
Gondolhatnánk, hogy az Ukrajnában zajló háború miatt születnek most sorra a Gyévuska-előadások, hiszen (világ)háborús korban játszódik: az 1942. április 21-ei hadparancs szerint a Nyolcadik Kinizsi Pál kerékpáros lövészezred másnap elindul a Don-kanyarba. De kortalan a kiszolgáltatottság az aktuális történelmi rögeszmének, a szolgalelkűség, a pökhendi gőg és a megalázottság, a szenvedélyek örvénye, a roncsélet, a roncsmorál.
Nagy Péter István tisztán fogalmaz, látványvilága eltéveszthetetlen. A lendületes másfél óra koreográfusa Gyulai-Zékány István, a zenei vezető Máriás Zsolt. Állva tapsolás díjazta a társulat remeklő tagjait.
WEÖRES SÁNDOR SZÍNHÁZ, SZOMBATHELY
A nyitóképen az előadás egyik jelenete / Fotó: Mészáros Zsolt / wssz.hu