A titkos trükk, amivel az állam magánál tartott 250 milliárdnyi Richter-részvényt

7 perc

2024.03.14. 15:00

2024.03.14. 16:04

Tucatnyi 2013-as, eddig nyilvánosságra nem került kormányhatározatba nézhettünk bele, így kiderült, milyen döntéseiket igyekeztek titkolni Orbánék 10 évig. Van köztük több tízmilliárdos összegű állami cégfelvásárlás, kiderül az is, mi volt a titokzatos Albert Projekt, és miért nem akart a kormány célszámokat vállalni az uniós energia- és klímapolitika terén.

Több olyan kormányhatározatot ismert meg a hvg360, amelyeket még 2013-ban hozott a kabinet, de nemcsak akkor nem tették közzé őket, hanem döntés-előkészítésre hivatkozva még 10 évig elzártak a nyilvánosság elől. Ezek az úgynevezett kétezres típusú, nem nyilvános kormánydöntések, amelyek nem jelentek meg a Magyar Közlönyben, és azóta sem kerültek nyilvánosságra. 

A hvg360 még az újabb, kormányzatiadat-nyilvánosságot korlátozó, március 1-jétől hatályos törvényi szigorítás előtt kérte ki közérdekű adatigénylésben a 2013-as év második felének 13 darab kormányhatározatát, amelyeknél éppen lejárt a 10 éves, ám márciustól már 20 évre emelkedő határidő. Erről és más, az adatnyilvánosságot szűkítő friss kormányzati lépésről a hvg360-on írtunk

Hogy mi az a kétezres kormányhatározat, és milyenek típusúak vannak még: 

Nyilvános, nem nyilvános és titkos határozatok
1. Vannak azok a kormányhatározatok, amelyek teljesen nyilvánosak, kötelező azokat közzétenni a Magyar Közlönyben, ezek sorszáma kezdődik egyessel, ezek az ezres határozatok.  
2. Vannak a nem titkos, de nem is közzétett kormányzati döntések, amelyek a kormány alá rendelt szerveknek adnak feladatot, sorszámuk kettessel kezdődik, ezek a kétezres határozatok.  
3. Vannak a minősített adatot tartalmazó, titkos kormányhatározatok, amelyek nem nyilvánosak, nem jelennek meg sehol, ezek a háromezres határozatok, mivel a sorszámuk hármassal kezdődik.  
4. Vannak a nem nyilvános, általában munkaszervezési jellegű kormánydöntések, amelyek sorszáma négyessel kezdődik, ezek a négyezres határozatok.

Korábban egy jogerős bírósági döntést követően a hvg360 már megismerhetett számos olyan kétezres kormánydöntést a 2010-es, 2011-es, 2012-es évekből és 2013 első feléből, melyeknél már lejárt a 10 éves határidő. A 3 teljes évet felölelő, félszáz döntés közül többet részletesen feldolgoztuk: ebben az írásban és ebben a cikkünkben, valamint ebben a részben

Most a 2013-as év további 13 döntését ismerhettük volna meg személyes betekintésen a Miniszterelnöki Kormányirodán, a telefonunk leadása és felügyelet mellett, jegyzetelési lehetőséggel. A helyszínen kiderült, hogy a 13-ból egyet mégsem láthattunk, mert bár annál is lejárt a 10 év, de kiderült: közben titkosították 30 évre „nemzetbiztonsági érdekből, központi pénzügyi és külügyi kapcsolatokra” hivatkozással.