Gasztronómia, folklór, ökoaktivizmus – beszélgetés egy régi böjti étel művészeti vonatkozásairól

14 perc

2024.03.27. 15:00

2024.03.27. 18:47

Demény Ferenc Zoltán halászati kutató, Guba Sándor építész és Illés Zsófia Szonja multidiszciplináris alkotó közös projektje az egykor népszerű böjti eledel, a csíkos káposzta egyik hozzávalója, a vékony, kistestű réti csíkhal köré épül. A valaha a piacokon hordószámra árult, mára szinte kihalt védett faj különleges élőhelyei, a lápok és árterek szintén védettek vagy fokozatosan válnak védetté. Beszélgetésünkből kiderül, hogyan jelent mindez inspirációt a művészet számára. Erdei Krisztina interjúja társlapunk, A mű cikkében.

Az átmeneti dolgok sokszor ejtenek zavarba bennünket, nehézkesen illeszthetőek meglévő fogalomköreinkbe. Épp ezért a huszadik század második felében sok szó esett ezen kategóriák újragondolásáról, hogy a nyelvi korlátoknak és a hatalmi érdekeknek áldozatul esett jelenségek, közösségek rehabilitációja felé új perspektívák nyílhassanak.

A mű
Kortárs művészeti tárgyú cikkeink, interjúink itt olvashatóak. A HVG Kiadó művészeti lapja, A mű itt elérhető.

Az ártér is egy nehezen járható, szúnyogos, mocsaras, átmeneti hely, ahol szárazföld és víz között e sajátos élettérhez igazodó növény- és állatvilág honosodott meg az évezredek során. Guba Sándor és Illés Zsófia Szonja projektjének főszereplője, a réti csík (Misgurnus fossilis) nevű hal is ezen az ingoványos helyen élt igen magas számú populációban.

Az idősebb generáció még jól ismeri: az egyik kedvelt böjti ételt is ebből a hosszúkás, feketésbarna halból készítették. Mára élőhelye drasztikusan lecsökkent. Gyűjtése, halászata tilos, mivel védett faj.

A Csíkos Káposzta esemény díszvendége volt a védett csík hal a Vázsonyi Malom 2023 nevű rendezvényen
Eördögh Lola

Illés és Guba interdiszciplinárisan közelíti meg a csíkhal jelenlegi helyzetét. Tudomány és művészet együttműködésének új útjait keresik, mikor egy hagyományos böjti étel felelevenítésének kálváriáját járják végig: megismerkednek a természettudományos kontextussal, utánajárnak a jogszabályoknak, kommunikációt kezdenek az érintett felek között. Mindezt azért, hogy a szárazsággal fenyegető nyarak előszobájában visszahozzák a köztudatba az árterületek és azok élővilágának fontosságát. A projekt alkotói tavaly először a Vázsonyi Malomban szerveztek közösségi eseményt, majd októberben Csíkos Káposzta: Egy tál ártéri élőhely-rehabilitáció címmel mutatták be installációjukat a Trafóban.