A vásárlókat és a kisebb kiadókat sújtaná, ha a kormány terve szerint tiltanák meg kedvezményesen árulni a könyveket
Az új szabályozás a nagyobb könyvesbolt-hálózatoknak – mint például a Libri és a Líra – és azok webshopjainak kedvezhet, miközben sértené a kis és közepes kiadók érdekeit, no meg a vásárlókét, akiket nem csábíthatnak majd akciós árú új könyvekkel. A kiadók és terjesztők érdekképviselete hiányolja a megfelelő szakmai egyeztetést, és a törvényjavaslat visszavonását kéri.
A március 22-én közzétett, a könyvek árkötöttségéről szóló törvényjavaslat lényege, hogy ne lehessen a könyvkiadó vagy importőr által meghatározott árból egy éven át kedvezményt adni. A rendelkezés a Magyarországon kiadott könyvek mellett azokra is vonatkozik, amelyeket nem itthon adnak ki, de összes értékesítendő példányának legalább 50 százaléka Magyarországon kerül forgalomba.
A törvényjavaslatot a szakmában sokan bírálják. „Bár a korábbi években történtek egyeztetések a könyvek árkötöttségének lehetőségéről – a többi között a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésével (MKKE) is – az új törvényjavaslatot semmilyen előzetes szakmai egyeztetés nem előzte meg, hatása pedig a jelenlegi formájában erősen piacromboló lehet. Annak ellenére, hogy a javaslathoz csatolt hatásvizsgálati lapon azt írják, az MKKE-t bevonták a javaslat kidolgozásába, annak benyújtása előtt azonban semmilyen egyeztetés nem történt az egyesüléssel” – mondta a hvg360-nak Gál Katalin, az MKKE elnöke. Hangsúlyozta, hogy az elkészült törvényjavaslattal egyáltalán nem értenek egyet, annak visszavonását és további egyeztetést kezdeményeztek Hajdú Andrással, a Közpolitikai Elemzési Irodát vezető helyettes államtitkárral.