Kőrösi Csoma Sándor nagy utazása a magyar tudomány legfényesebb kudarca

8 perc

2024.04.04. 13:00

Az ő munkássága volt a legnagyobb teljesítmény, amit a magyar szellem a világ nyelvtudományának adott. Új ágat nyitott a nyelvtudományba, bevitte a világ köztudatába a tibeti nyelvet és kultúrát. Ez a húsz nyelven tudó nyelvzseni volt a magyar tudomány legeltökéltebb aszkétája. A legborzalmasabb körülményeket is vállalta és kibírta. Nem volt nála tudatosabb, eltökéltebb tudós. Magánélete nem, kizárólag tudományos élete volt. Minden erőfeszítése az életcélját, a magyar őshaza és ősnyelv megtalálását célozta. Mindkettőt rossz helyen kereste. Élete kudarca a tudomány dicsősége. 1784. április 4-én, 240 éve keresztelték meg.

A keresztelőjét ünnepeljük születésnapjaként, mert nem tudhatjuk biztosan, melyik napon látta meg a napvilágot a 13 házból álló apró háromszéki falucskában, Kőrösön (mai nevén Csomakőrösön). Születésének évét többen megpróbálták későbbre tolni, ki kevesebb, ki több évvel, volt, aki kilenccel. De senki nem tudta igazán valószínűsíteni, hogy azon a 240 évvel ezelőtti napon egy másik Csoma Sándor nevű gyereket kereszteltek meg. Azért is próbálták fiatalítani az elszegényedett székely kisnemes határőr gyerekét, mert igencsak korosan zárta le tanuló éveit.

Tizenöt éves volt már, amikor az apjával elgyalogolt Nagyenyedre, és beiratkozott a református gimnáziumba. Ún. szolgadiák volt. Gimnáziumi évei első percétől tanítványokat vállalt, és megkereste a tandíját. Enyeden lelkészi képzettséget is szerzett, de sohasem működött papként.

Huszonhárom évesen érettségizett. Huszonkilenc évesen végezte el a főiskolát, és csak akkor gyalogolt el Göttingenbe, hogy angolt és orientalisztikát hallgasson a híres egyetemen. A harmincas éveinek közepén járt már, amikor tudományos pályája elkezdődött.

Általában a tunya és nem túl okos ifjak szokták ilyen későn lezárni diákéveiket. Kőrösi Csoma (egy ideig csak Csoma) Sándor (de volt úgy, hogy Kőrösi Sándor) azonban zseni volt, és iszonyatosan szorgalmas. A legtudatosabban készült a hivatására, amely hosszú felkészülést igényelt, ráadásul családi és anyagi okokból eleve nagy késéssel iratkozhatott be a gimnáziumba.