Találd meg önmagad a munkában! – 2. rész: Hogyan birkózzunk meg a pályaválasztással?

5 perc

2024.04.13. 15:30

Életünk egyik meghatározó eleme a munkánk, amellyel kapcsolatban a pályaválasztástól a munka és a magánélet összehangolásán át a nyugdíjazásig számtalanszor kerülünk döntési helyzetbe. Munkával töltött éveink során több krízissel és változással szembesülünk: a gyermekvállalás, az elbocsátás, a munkanélküliség, a kiégés, a munkafüggőség vagy akár a vállalkozóvá válás rengeteg dilemmát vet fel. Szabó Renáta tanácsadó szakpszichológus, karrier-tanácsadó esetrészletek bemutatásával, valamint hasznos tippek és önismereti feladatok segítségével nyújt támogatást, hogy minden életszakaszban megvalósítsuk személyiségünk, szükségleteink és pályánk legjobb illeszkedését. A HVG Könyvek által gondozott Karrier és önismeret című kiadványból több részt is közlünk.

Ki vagyok én?

A karrierünkkel kapcsolatos első döntést serdülőkorban hozzuk meg, ami egyfajta átmenet a gyermekkorból a felnőttkorba. Ez az időszak körülbelül 12 éves kortól 20 éves korig tarthat,1 és az élet szinte minden területét érinti: biológiai, pszichológiai és szociológiai változások sorát. Ebben az életkorban az én kerül a középpontba, az identitás megfogalmazása, vagyis egyfajta önmeghatározás.

Szabó Renáta: Karrier és önismeret
A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól.

Kamaszként mind saját egyediségünket, céljainkat, értékeinket keressük, elkezdünk gondolkodni önmagunkról, és a helyünkről a világban. Olyan kérdések merülnek fel, mint: „Ki vagyok én?”, „Mi dolgom a világon?”, „Mi az életem értelme?”. Egy hosszabb keresési időszak után ezek a kérdések vezetnek el a személyes értékek megfogalmazásához. Kipróbáljuk magunkat különböző helyzetekben, szerepekben, mielőtt elköteleződünk. Gyakori például, hogy a zenei ízlés mentén folyamatosan változtatjuk a külsőnket, öltözködési stílusunkat, frizuránkat.