Mit nem rontottunk még el Budapesten? – Vitézy Dávid és Zoboki Gábor a HVG Címlapsztori-szalonjában
Milyen víziójuk van Budapestről? Hogyan kell érdemben gondolkodni a fővárosról?Mi a fontosabb, házakat építeni vagy összefűzni a közösségi tereket? Hogyan kell szervezni a közlekedést, és miért olyan nehéz meggyőzni a változtatások szükségességéről a város lakóit? Ezúttal erről volt szó a HVG Címlapsztori-szalonjában, ahol a szerkesztők kéthetenként az Eötvös 10. színpadán beszélgetnek vendégeikkel.
Milyen a jó köztér? Kell-e mini-Dubaj, ha nem, mi kell helyette? Ki lehet-e tiltani a belvárosból az autókat napóleoni módon? Mi cseszünk el a Városligetben?
Hogyan lehet elvenni az autóktól pár sávot az Andrássy és a Rákóczi úton? Hova kellene “Tokió-méretű” járda? Miért akadályozza a nagy urbanisztikai poénokat a hivatali horgolás? Milyen kihívásokkal néz szembe az építészeti tervezés?
Budapest fejlesztésének irányairól, egy fenntartható és élhető város építéséről volt szó a HVG Címlapsztori-szalonjának rendezvényén.
Az egyik vendég Vitézy Dávid közgazdász, közlekedési és város-mobilitási szakértő, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) alapító vezérigazgatója, a Vitézy Dáviddal Budapestért és az LMP–Zöldek főpolgármester-jelöltje a júniusi önkormányzati választáson. Ő elárulta, melyik a kedvenc tere a fővárosban.
A másik vendég, Zoboki Gábor Kossuth- és Ybl-díjas építészmérnök, egyetemi tanár, sok egyéb jelentős épület mellett a világviszonylatban is jegyzett hangversenyteremmel büszkélkedő Budapesti Művészetek Palotája, a MÜPA tervezője. Ő radikális városfejlesztési ötleteket sorolt, amelyeket külföldi metropoliszok példáival is alátámasztott.