A költségek nem úszhatók meg, de megéri az elsők közt lenni a zöld átállásban
Az elsők számára különösen hasznos lesz az ESG-megfelelőség elérése, az utolsóknak viszont hátrányt jelent majd, hogy a végére maradnak – véli Király Imre környezetvédelmi tanácsadó. A zöldre festésbe pedig a legjobb szándék mellett is bele lehet csúszni.
A környezeti, társadalmi és irányítási rendszerek (environmental, social, governance – ESG) alapját képező uniós direktíva, a CSRD összeállításánál a greenwashing, azaz a valósnál szebb képet mutatni próbáló zöldre festés megakadályozására is gondoltak.
A CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) értelmében a legnagyobb vállalatoknál már a jövő évtől kötelezően elkészítendő fenntarthatósági jelentések egységes szempontrendszere alapján összevethetővé, központilag feldolgozhatóvá válik a teljes rendszer. Például nem tehetik meg a cégek, hogy az esetleg kevésbé fenntartható ágazataikat, tevékenységeiket kihagyják a végső elszámolásból. Ezt a „mocsarat” a fogyasztóvédelem oldaláról is igyekszik kezelni az EU.
A márciusban első olvasatban már az Európai Parlament által is jóváhagyott, a zöldállításokról szóló irányelv (Green Claims Directive) alapján elvárják a cégektől, hogy valós adatokkal támasszák alá a termékek és szolgáltatások környezetbarátságával kapcsolatos állításaikat, például hogy megállják-e a helyüket az adott termék teljes életciklusára vonatkozóan. A következő években biztosan nem lesznek könnyű helyzetben a cégek marketingesei, ha a zöldteljesítményt szeretnék kommunikálni.