Úgy tűnhet, hogy megfékezték a széljobbos Geert Wilderst a koalíciós partnerek, de valójában az lesz Hollandiában, amit ő akar
A szélsőjobboldali Geert Wilders megállapodott három másik párttal a kormánykoalíció létrehozásáról. Ha a parlamenti frakciók is támogatják az alkut, Wilders nem lesz ugyan kormányfő, ám programja szinte teljes egészében megvalósul.
„Remény, merészség és büszkeség”
– ez a formálódó hollandiai négypárti koalíció programjának hivatalos neve. A bevándorlás- és iszlámellenes, euroszkeptikus Geert Wilders által vezetett Szabadság Párt (PVV), az eddig kormányzó Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért (VVD), a liberális Új Társadalmi Szerződés (NSC), valamint a Farmerek és Polgárok Mozgalma (BBB) alkotta szövetség vezetői által tető alá hozott 26 oldalas dokumentumnak ugyanakkor lehetne egy pontosabb neve is, még pedig az: „Így vigyük el Hollandiát a szélsőjobb felé”.
A Wilders szerint valamennyi partner által jóváhagyott megállapodás ugyanis olyan, mintha nyolcvan százalékban a PVV programjából ollózták volna össze. A koalíció az eddigi legszigorúbb bevándorlási politika megvalósítását tervezi, ennek részeként megszüntetné a korlátlan időre szóló menedékjog intézményét, megszigorítaná az ideiglenes letelepedés feltételeit, s azokat, akiknek menedékkérelmét elutasítják, a lehető leggyorsabban, akár erőszakkal is deportálhatják majd.
2023. decemberében így állt a helyzet:
A menekültek a jövőben nem élveznek elsőbbséget a szociális lakások kiosztásakor, s felülvizsgálják a családegyesítés feltételeit, ennek részeként a minimálisra korlátozzák az erre jogot formálók körét. Megszigorítják az EU-n kívülről érkezett munkavállalók alkalmazását is, csökkenteni kívánják a külföldi diákok számát, miközben több olyan egyetemi kurzust terveznek indítani, amelyeket kizárólag holland nyelven oktatnak majd.