Mehrdad Vahabi közgazdász: Magyarországon politikai kapitalizmus van, a profitot ragadozó módon szerzik
A pénzügyi válság és a járvány után a liberális demokráciák sok országban autokráciákká alakultak, megjelentek a spindiktátorok, ez veszélyes tendencia – figyelmeztet Mehrdad Vahabi professzor, a Sorbonne Paris Nord közgazdasági intézetének vezetője.
HVG: Ön könyvet írt Kornai Jánosról, amely várhatóan szeptemberben jelenik meg. Miképp hatott önre a magyar közgazdász gondolkodása?
Mehrdad Vahabi: Már eddig is legalább ötven tanulmányt írtam Kornai műveiről, ezeket egészítem ki és szerkesztem most kötetbe. Diplomamunkámat a szocialista rendszer hiányjelenségeiről írtam, és a doktori képzés alatt néhányszor vele is találkoztam, ezek az alkalmak személyesítették meg számomra mindazt, amit a könyveiben olvastam. Ma is a mentoromnak tartom. Tőle tanultam meg, hogyan lehet az új jelenségeket eredeti, egyéni nézőpontból megvizsgálni; ezt a módszert alkalmaztam a politikai iszlám elemzése során is.
A kötetben pályájának különböző szakaszait érintem, például a puha költségvetési korlát jelenségét és vele összefüggésben a rendszerparadigmát. Kornai a szocialista rendszert elemezve mutatta be, hogy az állami vállalatokat nem kötötték költségvetési korlátok, súlyos pénzügyi nehézségek esetén is számíthattak a kormányzat támogatására, még a krónikus pénzügyi veszteségeket elszenvedő cégeket is megmentették. Vagyis túlélési garanciát élveztek, amit az állam gyámkodása, paternalista magatartása magyaráz. Ezt az elgondolást fejlesztette később általános elméletté a Nobel-díjas Eric Maskinnal és Gérard Roland-nal. Kornai rendszerelmélete pedig az összehasonlító közgazdaságtan egyik alapteóriája.
HVG? Gondolja, hogy Kornai munkássága ma is képes érdeklődést kelteni?