Sok választás Magyarországon: ma percről percre van mit nézni a HVG oldalán
A szükségállapot írja le legjobban, milyen egy választási est a szerkesztőségben – a teljes információhiányt az adatlavina követi.
A választás napja online műfaj, a legsűrűbb pár óra, amit a szerkesztőség együttesen megél. Lassan indulnak be a dolgok, délelőtt még a filmkritikus viszi a hírügyeletet, hogy a közélet legjobb ismerői pihenhessenek. Nem mintha ki tudnának kapcsolni a belpolitikával foglalkozók. Reggeltől jönnek az üzenetek, hogy a pártközpontok és elemzőcégek miként olvassák a részvételi adatokat, milyen pletykák vannak Budapesten vagy vidéken. 2018-ban és 2022-ben is vad találgatások mentek, valakik tudni vélték, hogy a Fideszben a kormányváltástól tartanak, és pánikhívásokkal próbálják urnákhoz korbácsolni szavazóikat (ennek valóságalapja nem volt), mások láncszavazásokról, buszoztatásokról akartak hírt adni (ezek több igazságot tartalmaztak).
A kampánycsendet hiába számolta fel a fideszes választási törvény, számottevő hivatalos információ, jelentősebb politikusi megszólalás továbbra sincs a voksolás 13 órájában. Minden elhagyott szavazólap, vagy a választási körzetben rögzített múló rosszullét érdekesnek tűnik. Este 7-kor aztán lezárul a szavazás, a szerkesztőség pedig megtelik – aki nincs valamelyik pártközpontban, bent ül a laptopja mögött. A kollégák ilyenkor félpercenként frissítik a választási bizottság honlapját. Hónapok szakadatlan hírszolgáltatása után nehéz türelmesnek lenni.
Itt a hvg.hu aktuális közvetítése a választás napjáról:
Az újságíró a választás estéjén egy személyben választópolgár, zsurnaliszta és IT-szakértő. Egyszerre várja az eredményeket szavazóként, az eseményeket több lépés távolságból figyelő médiamunkásként, valamint az interaktív infografikát és a letöltési sebességet gyomorgörccsel figyelő rendszergazdaként. A választások estéjére általában hónapokig készül a stáb, kitalálja, hogyan akarja bemutatni az eredményeket, teszteli azt a technikai megoldást, amivel a Nemzeti Választási Iroda átadja a folyamatosan frissülő adatokat, és az utóbbi időszak terheléses támadásai miatt igyekszik garantálni a szünetmentes hírszolgáltatást. Aztán, ha pechünk van, akár hosszú órákon át sem tudni semmit.
2018-ban például a nagyszámú átjelentkező miatt hatalmas sor alakult ki egy újbudai szavazókörben. Ott olyan állampolgárok voksolhattak, akiknek az állandó lakcímük másutt volt, így valakinek a Békés megyei négyes, másnak a Vas megyei hármas vagy a borsodi négyes egyéni választókerület szavazólapját kellett odaadni. És aki este 7-kor sorban állt, az még leadhatta a szavazatát. A választási bizottság úgy döntött, az ő befolyásmentes szavazásuk érdekében addig nem adható ki előzetes választási adat, amíg az utolsó várakozó be nem húzta a maga ikszét. Bár a körzetekben számoltak, újraszámoltak, dokumentáltak, és az eredményeket jelentették, a szerkesztőségben csak a monitort tudtuk bámulni. Hogy aztán hirtelen rázúduljon mindenkire a Fidesz újabb kétharmada. A drámában a szerverek is megadták magukat egy pillanatra.
Négy évvel később, 2022-ben rendeztünk először választási műsort, vagyis videós közvetítést. Nagy Iván László és Windisch Judit kollégánk egész estén keresztül kínált olvasóinknak gyors bejelentkezéseket, elemzéseket, friss adatsorokat. Az eredmény változatlan maradt. Ami egy választási est utolsó nagy munkáját jelenti. Valamikor éjfél után valakinek írnia kell egy elemző, értékelő cikket, amit hétfő kora reggel fognak olvasni a HVG látogatói. Olyanok is, akik általában nem járnak az oldalon, de tudni akarják, miként dolgozzuk fel az eredményt, és hogyan értelmezzük, mi következik belőle az ország számára. A szerkesztőségben vasárnap este a legnagyobb a tömeg, az oldalainkon viszont hétfő reggel.
A nyitóképen a 2022-es választás napja a szerkesztőségben / Fotó: Túry Gergely
——
A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, amely nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést