Nelson Mandela pártja mindent elrontott és koalícióba menekült Dél-Afrikában
Hatalmon maradt Dél-Afrikában az Afrikai Nemzeti Kongresszus, ám koalícióra kényszerült, mert az apartheid rendszer bukása óta eltelt idő csalódást, korrupciót és káoszt hozott.
Nem tűnt felszabadultnak a 71 éves Cyril Ramaphosa mosolya, amikor múlt pénteken, 14 órás ülés után a dél-afrikai parlamenti képviselők újra megválasztották az ország elnökének. A 400 fős törvényhozásban 283 szavazatot kapott, míg egyetlen riválisának, a Gazdasági Szabadságharcosok (EFF) nevű pártot vezető Julius Malemának 44 voks jutott. A többség biztosnak tűnik, ám a mögötte álló koalíció egyáltalán nem az.
President Cyril Ramaphosa has been sworn in as the Fifth Democratic President of South Africa. This marks the beginning of his second term in the highest office. And also the start of a process to appoint cabinet. For more news, visit sabcnews.com and #SABCNews on all Social Media platforms.
Az új hivatali esküjét szerdán letett Ramaphosa kényszerből kötött koalíciót. Az általa vezetett Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) az apartheid rezsimet leváltó párt, amely az 1994-es, első szabad választás óta mindig biztos többséget élvezett a törvényhozásban, ám a frakciója a 2004-es csúcspont óta zsugorodásnak indult. Ez az idén május végi választáson zuhanásba fordult át, s
az ANC ezúttal első alkalommal szerzett a szavazatok 50 százalékánál kevesebbet,
amivel még mindig nyert, ám 159 képviselője messze nem elég a többséghez. Az átmenetről folytatott tárgyalásokon kulcsszerepet játszó, ám 1996-ban az üzleti szférába távozott és ott meggazdagodott – a politikába csak 2012 végén visszatért – Ramaphosa ebben a helyzetben a mentorához, Nelson Mandelához hasonlóan nemzeti egységkormány megalakítását kezdeményezte.
Nem akkor fognak a városi fák hatékonyan hűteni hőhullámok idején, ha sok van belőlük, hanem ha a telepítésükkor olyan szempontokat is figyelembe vesznek, mint a helyi klíma, az épített környezet vagy a már ott élő növények. Az elsivatagosodó Szegeden török és kazah fajokkal is kísérleteznek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.