Lehet megismételt főpolgármester-választás? A Kúria dönt, mi meg számolgatunk, mint a foci-Eb-n
Harmadszor döntenek, akár már kedden, a főpolgármester-választásról, ezúttal a Kúrián a sor, de lehet, hogy még az Alkotmánybíróságnak is lesz dolga az üggyel. Mi jön ezután? Az összes szavazat újraszámolása? A választás részleges megismétlése, ahogy a vesztes Vitézy Dávid kéri? Vagy egész Budapestnek újra kell szavaznia, ahogy a 41 voksnyi többséggel győztes Karácsony Gergely szeretné? Ha új voksolás lesz, azt július 7-én tartják, ami nagyon feszített tempót diktál.
A június 9-én tartott főpolgármester-választásnak még mindig nincs végleges eredménye. Egy köztes döntést hoz akár kedden, de legkésőbb szerdán a Kúria, és bár ez már a harmadik határozat lesz az ügyben, egyáltalán nem biztos, hogy az utolsó.
Két jogorvoslati eljárás miatt nem lehet még végeredményt hirdetni, mivel a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) döntését a 41 voks előnnyel – egyelőre nem jogerősen – újraválasztott Karácsony Gergely támadta meg, és kihívója, Vitézy Dávid is kifogásolja az akkori eredményt.
Karácsony Gergely esete különlegesnek mondható, hiszen a saját győzelmét kihirdető döntést támadta meg a Kúrián.
Miután az NVB intézkedése nyomán június 14-én az egész nap azzal telt, hogy újraszámoltak mintegy 25 ezer, eredetileg érvénytelennek minősített voksot. Ennek eredményeként, mivel találtak köztük érvényeseket, változott a végeredmény is. A június 9-i első körös eredmény, amikor Karácsony 324 szavazattal előzte meg Vitézy Dávidot, nem fordult meg, de
az újraszámolás után a kettejük közötti különbség 41-re csökkent.
Ezt a döntést támadta meg Karácsony, mert szerinte az újraszámlálás jogsértő volt. Vitézy pedig azért kért jogorvoslatot, mert elutasították korábbi indítványát, hogy a IV. és a VII. kerületben ismételjék meg a választást. Vitézy csalást gyanítva azt kifogásolta, hogy ebben a két kerületben megtévesztően vékony vonallal húzták ki az ő javára visszalépett fideszes Szentkirályi Alexandra nevét, ami miatt kétségessé válhatott a szavazatok érvényessége, illetve érvénytelensége.
A jogorvoslatok miatt kötött ki az ügy a Kúriánál, ami választási eredmények esetében nem szokatlan. Az önkormányzatival párhuzamosan tartott EP-választások eredményét például a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Néppárt támadta meg, de a Kúria elutasította az indítványt, így az eredmény jogerőssé vált, és az EP-képviselők már át is vették a mandátumukat.
Több önkormányzati választási eredményről is a Kúriának kellett döntenie, úgy tudjuk, a mintegy 70 jogorvoslati eljárásról a törvény szerint előírt 8 napon belül sorra születnek a határozatok. A Vitézy–Karácsony-ügyben szerdán jár le a 8 napos határidő, de nem kizárt, hogy már kedden dönt a Kúria.