Orbán töménytelen közpénzt önt a Fidesz brüsszeli intézményeibe, de a céljától még elég messze van

A magyar államtól kapott több százmilliárdból építette fel a Fidesz azt a fizikai infrastruktúrát és szellemi hátországot, amely Orbán Viktor keresztény-konzervatívnak mondott ideológiáját terjeszti Brüsszelben.

Orbán töménytelen közpénzt önt a Fidesz brüsszeli intézményeibe, de a céljától még elég messze van

Mintha a Csodák palotájának tükörszobájában lennénk, úgy sokszorozzák meg az Európai Unió központjában az Orbán-kormányhoz közel álló szervezetek a magyar kormányfő legfőbb üzeneteit. Ezek egyrészről tekintélyt és mértékletességet próbálnak sugározni, sűrűn utalva a keresztény-konzervatív értékekre és a nemzeti szuverenitásra, másrészről viszont autokrata pökhendiséggel provokálják még a mérsékelt jobboldal képviselőit is.

A Fidesz és társintézményei néhány éve szisztematikusan dolgoznak azon, hogy Brüsszelben több olyan képviselete legyen az Orbán-rezsim ideológiájának, amely lehetőleg elegáns épületekbe beköltözve fizikailag is helyet teremt a szélsőséges-populista erők összefogásának, megjelenítésének és a propaganda terjesztésének. A mögöttük lévő vagyontömeg jóval meghaladja az 500 milliárd forintot, együttesen évente legalább 200 milliárd forintból gazdálkodnak, és ennek a pénznek a többsége közvetve vagy közvetlenül a magyar adófizetőktől származik.

A legfőbb központok között van az MCC Brussels, vagyis annak a Mathias Corvinus Collegium Alapítványnak a brüsszeli képviselete, amelyet a parlament fideszes többsége önmagában csaknem félezermilliárd forintnyi vagyonnal látott el, és amelynek az élén a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs áll. Az épület a tekintélyes Palais de Justice-szel szemben áll, és 2022 novemberében azzal a küldetéssel nyitották meg, hogy az MCC-ben tanuló diákok eljuthassanak az európai politikai viták helyszínére.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.