Kiléphetünk-e a Nemzetközi Büntetőbíróságból, ha benne sem vagyunk?
A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kihátrálás helyett az együttműködést két évtizede mérgező bizonytalanság orvoslására lenne szükség – mondják szakértők annak kapcsán, hogy a kormány vizsgálja, mi lenne a következménye, ha Magyarország hátat fordítana a nemzetközi szervezetnek. A probléma gyakorlati kérdéseket is felvet. Például azt: le lehetne-e tartóztatni Putyint egy magyarországi látogatása során.
Önmagában az előzetes vizsgálat pozitívum, hiszen egy kilépés történhetett volna minden előzmény nélkül is – így kommentálta Lattmann Tamás nemzetközi jogász a HVG-nek, hogy a kormány három minisztere (Gulyás Gergely kancellária-, Tuzson Bence igazságügyi és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter) megbízást kapott Orbán Viktortól arra, hogy vizsgálja meg, lehetséges-e kihátrálni a Nemzetközi Büntetőbíróságból (International Criminal Court, ICC). A miniszterek májusi felkérésével kapcsolatban – amit a 24.hu szellőztetett meg, és azóta sem cáfolták – eleve furcsa, hogy a hír nyilvánosság elé került, ami felveti, hogy már magával a szivárogtatással is kommunikációs célja lehetett a Rogán-féle propagandaközpontnak.
„Úgy tűnik, az Izrael és Magyarország közti bilaterális kapcsolat kellően fontos ahhoz, hogy a Netanjahu és védelmi minisztere ellen belengetett – egyelőre nem jogerős – elfogatóparancsra válaszul »lip service«-t, azaz valódi cselekvés nélküli kiállást tegyen a magyar kormány. Hasonlóra például Putyin esetében nem került sor” – magyarázta Lattmann a HVG-nek.
Az utóbbi állítás narratívájába illeszkedik Szijjártó Péter külügyminiszter Facebook-oldalán közzétett posztja is, amelyben Israel Katz izraeli külügyminiszterrel folytatott egyeztetéséről árult el részleteket. Szijjártó többek között kijelentette, hogy „nonszensznek és politikai motivációjú döntésnek tartja a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését”. Ellenezte továbbá, hogy a nemzetközi bírósági rendszert politikai célokra használják fel.
Gulyás Gergely a hétfői kormányinfón már nem tartotta szükségesnek a kilépést, de Szijjártóhoz hasonlóan rákontrázott a helyzetre: „Az amerikaiak bölcsességére kellett volna hagyatkozni és a Nemzetközi Büntetőbírósághoz soha nem kellett volna csatlakozni. Egy olyan bíróságra a nemzetközi közösségnek semmi szüksége nincs, amely politikai alapon dönt” – mondta a politikus.
A kilépés egyébként semmiféle előnnyel nem járna. Sőt, Magyarország ezzel a döntésével az EU-tagországok között magára maradna.