Kanapé, effektezett élőkép, Presser Pici bácsi bejövetele – így tervezik a katarzist a koncertrendezők

7 perc

2024.07.11. 17:30

2024.07.11. 18:06

A grandiózus fellépések forgatókönyvét Magyarországon is egyre gyakrabban egy-egy koncertrendező irányítása mellett találják ki, hogy biztosan transzba ejtsék a közönséget.

Egy kisebb klubkoncerten még nem, de több tízezezres közönség előtt zajló nagykoncerten már megkerülhetetlen az egész show-t felépítő dramaturgia, a monumentális látvány. Egy koncert „azon ritka pillanatok egyike, amikor az ember megérezheti, milyen ideig-óráig egy közösséghez tartozni”, a stadionkoncertek pedig „a populáris kultúra népünnepélyei”, tömegkatarzisban kicsúcsosodó szertartások – mondja Lévai Balázs rendező, aki az elmúlt másfél évtizedben legalább 15 koncertet álmodott színpadra.

Szerinte egy üres stadion „alapvetően hideg és embertelen hely”, és csak nagy gesztusok, teátrális elemek segítségével lehet élettel megtölteni. Erre pedig egy zenész ritkán képes önmagában, szüksége van egy kreatív háttércsapatra és egy rendezőre, aki az egész stábot összefogja.

A pandémia után az egész világon nagyobb lett az érdeklődés a stadionkoncertek iránt. Taylor Swift, a Metallica, Ed Sheeran, Madonna – a legnagyobb sztárok az elmúlt két és fél évben sorban döntötték meg saját stadionos jegyeladási rekordjaikat, és Lévai Balázs szerint itthon is megfigyelhető, hogy „a kiszabadulás után a zenekarok láthatóan nem pusztán sokat akarnak játszani, hanem extra koncertélményeket szeretnének, és ezt a rajongók is elvárják”.