Héraklésztól Coubertin báróig: így született meg az ókori görög örökség nyomán az első modern olimpia Athénban

7 perc

2024.07.26. 10:00

Az olimpiai játékok az ókori Görögországban az egészség és a testedzés kultúráján és dicsőítésén alapultak, ám ezt az eszményt a római birodalom nem ápolta, a kialakuló kereszténység pedig kifejezetten megvetette. Több elvetélt és helyi kísérlet után a modern olimpiai játékokat a francia Pierre de Coubertin báró teremtette meg, aki alighanem csak álmaiban remélhette, hogy a négyévente megrendezett játékok a világ legnépszerűbb sporteseményévé válnak. Alábbi cikket a HVG 1996. július 13-án, az első újkori, athéni olimpia centenáriumán jelentette meg, témája örökzöld.

Az olimpiai játékok eredetét homály fedi, hiszen az ókori történelem mélyén rejlő valóságot mondák helyettesítik. Az egyik szerint maga a bikaerejű Héraklész rendezte Olümpiában az első versenyt, megünneplendő, hogy az Alpheiosz-folyó eltérítésével kitakarította Augiász éliszi király istállóit. Egy másik történet Héraklész nagyapját, Pélopszot jelöli meg alapítóként, aki lovasversenyen nyerte el a piszai Oinomaosz király lányának a kezét, s győzelme emlékére rendezett sportjátékokat. A történetírás az első ókori olimpiai versengést az időszámításunk előtti 776. esztendőre teszi, jóllehet a város környéki múlt századi ásatások során találtak egy diszkoszt, amelynek felirata szerint már nyolcszáz évvel azelőtt is folytak valamiféle versenyek. Egy biztos: a játékokat Zeusz tiszteletére tartották.

Az „első” olimpiai játékokról egyetlen bajnok neve maradt fönn: az éliszi Koroiboszé, aki stadionfutásban győzedelmeskedett. (Az egy stadionnyi, azaz 192 méteres táv lefutása volt az ókori olimpiák klasszikus „sprinterszáma”.) A játékok népszerűsége az időszámításunk előtti 6. században nőtt nagyra, ekkor alakultak ki a rendezési szabályok: a versengést négyévente tartották, a nyári napforduló idején, az esemény havában az éppen háborút vívó városállamok tűzszünetet hirdettek. A városállamok a „hazai selejtezők” után küldték el Olümpiába legkiválóbb versenyzőiket, hogy az öt napig tartó játékokon elsősorban futásban, ugrásban, diszkoszvetésben, gerelyhajításban, kocsihajtásban és birkózásban mérjék össze az erejüket.

Diszkoszvetőt ábrázoló vörös figurás kylix i. e. 500 körülből
Wikipedia

A legkeményebb feladatnak az ókori öttusa, a pentatlon számított: az első szám a távolugrás volt, a második a diszkoszvetés, a harmadik a gerelyhajítás, a negyedik az egy stadionnyi futás. A négy szám alapján az első két helyen végzett versenyző vívta meg az ötödik, döntőnek minősülő tusát, ami a birkózás volt.