Leáldozott a rendszerváltáskor osztogatott pártszékházaknak, szinte mindegyik luxushotel lett

7 perc

2024.07.27. 09:00

Pártelnököknek kijáró kitüntetett figyelemben részesülhet, aki betér a rendszerváltás után pártszékházként működött emblematikus épületek valamelyikébe: az egykor politikai csaták támaszpontjaként szolgáló építmények többsége ma sokcsillagos szálloda vagy az lesz.

Ha az 1990-es évek elején járnánk, és júniusban nem EP-, hanem országgyűlési választást tartottak volna, akkor a 30 százalékos listás eredményével a politikába berobbant Tisza Párt most 15-20 milliárdot érő budapest-belvárosi székházra tarthatna igényt. Amelyet aztán – ha a történet hasonlóan folytatódna, mint az elődök idejében – előbb-utóbb pénzzé tenne.

Ez a forgatókönyv játszódott le a napokban az MSZP-nél is, amely eladta a budai Villányi úton lévő székházát. A szocialisták tapasztalt rókák e téren: esetükben ez már a második ilyen tranzakció volt. 2007-ben ugyanis már túladtak az állampárti elődjüktől örökölt pesti, az egykori Köztársaság (ma: II. János Pál pápa) téren állt székházukon (lásd a nyitóképet).

Az 1956-os forradalom idején véres események, lincselések helyszínévé vált épületet – illetve az azzal szerves egységet alkotó szomszédos házat – a Puch László pártpénztárnokhoz köthető Horizont Zrt. annak idején egy libanoni üzletemberekből álló csoportnak passzolta tovább. Az indoklás szerint azért, hogy összhangot teremtsenek a megújulni akaró MSZP mondanivalója és szimbólumai között. Innen nézve a mostani székházeladás is egyfajta szimbólum: a párt eltűnt a politikai palettáról, most eladott ingatlanát pedig hatalmas jelzálog terhelte.

Ami a volt Köztársaság téri „exet” illeti: a saroképületet pár éve lebontották, ahol pedig egykor pártház állt, ott most lényegében kőhalom; összefüggésben azzal, hogy az épület tulajdonjoga gazdáról gazdára szállt.

Ami a „pártszékházeladás” szókapcsolatot illeti, arról mégsem az egykori állampárt MSZMP és politikai utóda ingatlanbizniszei ugorhatnak be elsőként a közélet dolgai iránt érdeklődőknek, sokkal inkább a mai kormányzó párt, a Fidesz ügyletei. Egészen konkrétan a Váci utcai egykori Tiszti Kaszinó épületének eladása. Az értékes belvárosi ingatlan 1991-ben, parlamenti döntéssel került ki az állami vagyonból, s lett a kormányon lévő MDF, illetve az akkor ellenzéki Fidesz közös szerzeménye. E két párt aztán – utóbb épp a közös fedél alatti működés lehetetlenségére hivatkozva – nem kevés trükközéssel (lásd Az ősbűn című írásunkat) gyorsan túl is adott az utóbb bankszékházként új életre kelt épületen. Sokan ekkorra datálják a Fidesz politikai ártatlanságának elvesztését.