Miből tudni, hogy valaki szerető vagy nem szerető anya? Susan Forward sikerkönyve ad válaszokat a kérdésre
A mérgező anya-lánya kapcsolatokat vizsgálja a magyarul most megjelent, Anyák, akik nem tudnak szeretni című kötetében a nagy hatású amerikai pszichológus, Susan Forward.
„A legtöbb társadalom piedesztálra emeli az anyákat, mintha pusztán attól, hogy megszülték a gyereküket, máris képesek lennének az odaadó gondoskodásra. Pedig ez egyszerűen nem igaz” – így szól a 2020-ban elhunyt, nemzetközileg elismert terapeuta, Susan Forward Anyák, akik nem tudnak szeretni – Útmutató a mérgező anya-lánya kapcsolatból való felépüléshez című könyvének alapállítása. (Az először 2013-ban kiadott kötet magyarul a minap jelent meg a HVG Könyvek gondozásában, Dufka Hajnalka fordításában.) Forward hozzáteszi: „Természetesen téves a freudi anyahibáztató hagyomány is – miszerint mindenért, ami csak rosszul alakul, az anyánk a bűnös –, de az az elképzelés is csak kitaláció, hogy az anyai szerep automatikusan egyet jelent az egészséges szeretettel.” Könyvét azzal a céllal írta, hogy leszámoljon az „anyamítosszal”, és bemutassa, szerinte milyenek a gyereküket nem szerető anyák, és hogyan lehet leküzdeni a szeretetük nélküli gyerekkor felnőttkori következményeit.
Forward családi és párkapcsolatokkal foglalkozó könyvei óriási sikert arattak világszerte, és erős hatást gyakoroltak a szülő-gyerek viszonyról szóló közbeszédre. Különösen a Mérgező szülők – Hogyan szabaduljunk meg fájdalmas örökségüktől és nyerjük vissza életünket? című, először 1989-ben megjelent, magyarul is többször kiadott könyve jelentős. A Mérgező szülőkben azt írja, hogy a gyerekeknek természetesen alapvető joguk, hogy táplálják, ruházzák, óvják és védjék őket. De emellett joguk van ahhoz is, hogy tiszteletben tartsák az érzelmeiket, és úgy bánjanak velük, hogy kifejlődhessen az önbecsülésük. Korai éveiket játékkal, spontánul és felelőtlenül kell tölteniük, a rájuk bízott feladatok nem mehetnek a gyerekkoruk rovására.
Sikerkönyvében Forward esettanulmányokkal mutatja be, milyen pusztítást tudnak végezni az alkalmatlan, általa mérgezőnek nevezett szülők a gyerek személyiségében.