Gulyás repülővel szállítaná a migránsokat Brüsszelbe, ez nem pont embercsempészet?
A mostani kormányinfó tartogatott néhány gyöngyszemet Gulyás Gergelytől, aki sok más téma mellett az EU és a menekültkérdés témakörében is kifejtette a véleményét. A magyar kormánynak az EU-val több fronton is van vitája, de még ezt figyelembe véve is radikális megoldásnak tűnik az a végső nyomásgyakorlási terv, hogy repülőjegyet adnának a menekülteknek Brüsszelbe.
Ha kormányinfó, akkor EU és migráció. Nem volt ez másként most sem, Gulyás Gergely néhány percet a mostani alkalommal is szentelt arra, hogy elmondja, az EU méltánytalanul kezeli Magyarországot, és annak menekültügyi gyakorlatát, és azt akarja elérni, hogy beengedjük a migránsokat az országba. Most azonban új ötletet is bedobott: a kancelláriaminiszter azt közölte: a kormány ingyen repjegyet ajánlana a migránsoknak Brüsszelbe, ha az unió tovább erőlteti, hogy menekülteket engedjenek Magyarország területére.
Bontsuk le egy kicsit, mit is sérelmez Gulyás. Először is, kritizálta, hogy véleménye szerint a tranzitzónák használata miatt Magyarországot az Európai Bíróság, jelentős, jelenleg napi egymillió eurós bírságot szabott ki, míg az EU új migrációs csomagja szintén a határon bírálná el az érkezők kérelmét.
“Ugyanezért a gyakorlatért Magyarországot elmarasztalták, és jelentős bírsággal sújtották”
– fogalmazott Gulyás, aki szerint a tranzitzónák használata hatékony gyakorlat. Bár a múltban a magyar tranzitzónákat valóban kritizálták, például az élelem hiánya és az ottani életminőség miatt, az Európai Bíróság nem ezért bírságolt. A gond az, hogy a tranzitzónákban való kvázi fogva tartás és az alkalmazott kérelmi eljárás maga korlátozza a menedékkérők jogát, hogy nemzetközi védelemért folyamodjanak. Emellett a magyar gyakorlat nem engedélyezi, hogy a menedékkérők a fellebbezési kérelmük kimenetelét Magyarország területén várják meg, és rutinszerű, hogy visszatoloncolnak menedékkérőket a határ külföldi oldalára. Tehát a kérdés nem az, hogy pontosan hol várakoznak a menedékkérők, a határon vagy másutt, hanem hogy az eljárásnak méltányosnak és emberségesnek kellene lennie, a magyar pedig nem az.