Szinte példátlan csalással vádolták a jachtja elsüllyedésekor éppen a felmentését ünneplő Mike Lynchet
Ki volt a Szicília partjainál elsüllyedt luxusjacht tulaja, Mike Lynch, aki éppen azt ünnepelte, hogy a bíróság több mint tíz év után felmentette a csalás és összeesküvés vádjai alól. Hogyan vált Lynchből Nagy-Britannia egyik legsikeresebb vállalkozója, hogyan került kapcsolatba a titkosszolgálatokkal, és miért hívták a brit Bill Gatesnek? Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.
Mike Lynch, akit egykor Nagy-Britannia Bill Gateseként emlegettek, most egyike annak a hét embernek, akik életüket vesztették, miután Bayesian nevű luxusjachtja elsüllyedt egy heves viharban Szicília partjainál. A katasztrófa idején Lynch 12 vendéggel és 10 fős személyzettel az 56 méteres vitorlás fedélzetén éppen azt ünnepelte, hogy egy amerikai bíróság 2024. júniusban felmentette mind a tizenöt ellene felhozott vádpont alól egy több mint tíz éve húzódó csalási ügyben. A jacht utasai között ott voltak az ügyvédei, és több olyan ember is, aki mellette tanúskodott a bíróságon.
Szintén a hajón vesztette életét Jonathan Bloomer, a Morgan Stanley elnöke, Lynch bírósági ügyében tanú, aki 2010–2011-ben az Autonomy cég auditbizottságának tagja volt, és felesége, Judy Bloomer, mellettük Chris Morvillo, Lynch védőügyvédje és felesége, Neda Morvillo, valamint Lynch tinédzser lánya, Hannah Lynch is.
A baleset már így is sok találgatásra ad okot, de tovább borzolja a kedélyeket, hogy két nappal korábban meghalt Stephen Chamberlain is, a feltételezett csalásban részt vevő cég egykori pénzügyi igazgatóhelyettese, aki Lynch mellett ült a vádlottak padján, és akit szintén felmentettek minden vádpontban. Őt Angliában, Strathamben érte a halál. Múlt szombaton kora reggel elment futni, egy autós pedig nem vette észre és elgázolta. Egy napig küzdöttek az életéért, vasárnap nyilvánították halottnak.
Ki volt Mike Lynch?
Mike Lynch 1965. június 16-án született a londoni Ilfordban, és az essexi Chelmsford közelében szerény anyagi hátterű családban nőtt fel. Édesanyja ápolónő volt, ír származású édesapja pedig tűzoltó.
Az iskolában kiemelkedő tehetségével kitűnt kortársai közül, majd 11 évesen ösztöndíjat nyert a woodfordi Bancroft’s Schoolba. Később a legfőbb védnöke is lett a Bancroft’s Alapítványnak, amely rászorultsági alapon ad ösztöndíjat tehetséges diákoknak, mivel e középiskola körülbelül 21 ezer fontba (közel tízmillió forintba) kerül évente. A Bancroft’s elvégzése után Lynch a Cambridge-i Egyetemen, a Christ’s College-ban természettudományokat tanult, ahol matematikában, biológiában és fizikában is elmélyült.
Erősen érdeklődött az elektromérnöki tudományok iránt is, így megismerkedett Peter Raynerrel, aki mentora lett a cambridge-i mérnöki osztály jelfeldolgozó laboratóriumában. A diploma megszerzése után a mesterséges neurális hálózatok (ez a gépi tanulás egy formája) témakörében doktorált Peter Rayner témavezetésével, majd Adaptív technikák a jelfeldolgozásban és a konnekcionista modellekben címmel készített disszertációt. A PhD-dolgozat itt tekinthető meg.
Lynch az 1980-as évek végén alapította első cégét, miközben a doktori tanulmányait végezte.