Még az is lehet, hogy álláskeresők legjobb barátja lesz a mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia nem helyettesíti a HR-eseket, de képes feladatokat levenni a vállukról. Azoknak pedig, akik állást keresnek, motivációs levelet írhat.

  • HVG HVG
Még az is lehet, hogy álláskeresők legjobb barátja lesz a mesterséges intelligencia

 

Az üzletemberek Facebookjának is mondott LinkedIn platform idén júliustól minden angolul kommunikáló előfizetőjének mesterséges intelligencia (MI) segít az álláskeresésben, ennek része, hogy egy LinkedIn-chatbot siet az érdeklődők segítségére. Az algoritmus a próbaidőszak alatt 90 százalékos hatékonysággal ajánlott munkalehetőséget a felhasználóknak. Az állásajánlatokat lehet már bérezésre, a munkavégzés helyszínére, munkatípusra is szűrni. A mesterséges intelligencia, ha kell, képes segítséget nyújtani akár a kiszemelt állásra szabott motivációs levél megírásában is.

Az időhatékonyság az egyik fő oka, hogy már a nagyobb cégek is előszeretettel használják a mesterséges intelligenciát. Az MI képes jelentősen előszűrni a beérkezett önéletrajzokat, és a megadott paraméterek mentén kiválasztani a legjobbakat. Innen könnyebben tudnak már tovább szelektálni a HR-es szakemberek. Ezzel pedig rengeteg idő, ebből következően pénz is spórolható.

A mesterséges intelligencia alkalmazásával az emberi előítéleteket is ki lehet venni a kiválasztási folyamatból, így tiszta verseny teremthető a jelentkezők között nemi, szexuális vagy származási jellemzőkre tekintet nélkül. Ehhez azonban megfelelően betanított MI-re van szükség. Általában az MI-oktatáshoz rengeteg adat szükséges, hogy az algoritmus az azokból kirajzolódó mintázatokon legyen képes tanulni – ebben az esetben azt, hogy melyek a megfelelő jelentkezők tulajdonságai.