Munk Veronika: Vesztettünk, tanár úr!

5 perc

2024.09.05. 08:00

2024.09.05. 09:05

Ahogy a palatáblát és az abakuszt hátrahagytuk, életszerű és kívánatos a mobileszközök oktatási célú használata. De hogyan lehet megszervezni a digitális tanulást, ha megfélemlítéssel viszik vissza az iskolákat az analóg múltba? Vélemény.

Jócskán összekutyulódtak itt a dolgok az iskolai mobiltelefon-használat körül, pontosabban annak a tiltásával kapcsolatban, és a nagy akarás közepette végül kifejezetten rossz megoldás született a nagyon is valós problémára. És persze újra egyedül hagyták az érintetteket, esetünkben a gyerekeket az iskolák és a szülőket. Nesztek egy regula, oldjátok meg csakúgy, mint a tanteremfestést, a WC-papír, szalvéta, másolópapír beszerzését, a gyümölcs pótlását és a többit.

Az iskolai mobilhasználatot valamilyen módon igenis szükséges keretek közé szorítani. Nagyon is létező probléma, hogy megannyi gyerek (na és felnőtt) telónyomkodás közepette létezik, javarészt azon éli a társasági életet. A mobil váltotta a pad alatt papírfecnin átnyújtott óra alatti üzenetet, a szerelmeslevelet, na meg a puskát is.

Valódi probléma, hogy tedd már el, legalább az ebédlőasztalnál, valódi a net- és játékfüggőség, a pornónézés és az olykor rettenetes következményekkel járó online bullying.

Az is létező probléma sok iskolában, hogy mindez a tanórák alatt vagy a szünetekben zajlik, és a gyerekek az egymáshoz kapcsolódás, a szociális érintkezés elsajátítása vagy éppen a tanulmányi kötelezettségeik helyett is nyomkodnak. Ráadásul úgy, hogy a tanár akár észre sem veszi. Akkor sem, ha feketeöves digitális nindzsa, mint Prievara Tibor a Tanárblog egyik szerzője. Ő számolt be arról a kísérletéről, amikor egy kilencedikes osztályban kihirdette, hogy küldjenek neki a diákok az óra alatt sms-t úgy, hogy a telefonozást ne vegye észre.

Csúfos bukás lett az eredmény – csak hát a tanár kapott elégtelent.

Egyáltalán nem tűnt fel neki ugyanis a 17 fős csoportból tíz diák pötyögése. Nem volt képes elkapni azt a diákot, aki begépelte a táblán látható tízsoros kiírást, és elküldte hibátlanul. Nem látta meg, ahogy valaki lefotózta őt, majd egy sárga cicát ültetett Photoshoppal a fejére. Sőt, az a folyamat sem szúrt neki szemet, hogy valaki észrevétlenül nyomogatva regisztrált egy Facebook-profilt Nyertünk, tanár úr! címmel, majd bejelölte Prievara Tibort ismerősként. És nem azért, mert a tanár nem elég szemfüles vagy túlságosan boomer, épp ellenkezőleg.