Trump belpolitikai tényezővé tette Orbánt az USA-ban, ami hosszú és rövid távon is árthat a magyar miniszterelnöknek
Orbán Viktornak ugyan szokása nyilvánosan favoritot választani az amerikai elnökjelöltek közül, ám ezúttal nem a kibicek következményektől mentes helyzete jutott neki, hanem a táblán sorakozó gyalogok egyikévé vált.
2012 szeptemberében már látható volt, hogy a republikánusok akkori jelöltjének, Mitt Romney-nak aligha fog babér teremni a választásokon, és a váltás helyett egy újabb Obama-ciklus köszönt az Egyesült Államokra. Ekkor történt, hogy Harold Meyerson, a liberális American Prospect szerkesztője egy szarkasztikusnak szánt, ám 12 év távlatából visszatekintve váteszinek bizonyult írásában felvetette, hogy a leszerepelt Romney helyett megpróbálkozhatnának a republikánusok Orbán Viktorral.
Persze nem arról van szó, hogy bárkiben is felmerült volna Orbán indítása az amerikai választásokon, hanem arról, amit 2012-ben még senki nem hitt volna el, hogy
a magyar miniszterelnökből az Egyesült Államokban belpolitikai tényező lett, és maga Donald Trump tette azzá a Kamala Harrisszel folytatott televíziós vitájában.
Még csak az sem biztos, hogy előre megfontolt szándékkal hozta fel a magyar miniszterelnököt Trump, simán lehet, hogy csak gyanútlanul besétált Kamala Harris csapdájába. Az alelnök ugyanis Trump közmondásos hiúságára mért egy kemény csapást azzal, hogy elmesélte, bármerre is járt a világban, ott a vezető politikusok és a magas rangú katonatisztek csak nevetnek Trumpon. A volt elnök erre reagálva jegyezte meg indulatosan, hogy az egyik legnagyobb köztiszteletnek örvendő vezető, Orbán Viktor szerint rá van szüksége a világnak.
Természetesen nem először példálózik Orbánnal Trump, ám mind közül a mostani volt a legjelentősebb alkalom. Az amerikai elnökválasztás folyamán ugyanis a jelöltek közötti vita teremti meg annak lehetőségét, hogy a választók mindkét jelöltet a maga valójában lássák. Mert nagyon más dolog megnézni a CNN-en vagy a Fox Newson, esetleg elolvasni a New York Timesban vagy a Wall Street Journalben, hogy ki mit mondott, mint a média hagyományos szűrőfunkciója nélkül szembesülni azzal, hogy az adott jelöltek hogyan gondolkodnak az aktuálisan fontos témákról, és ami a legfontosabb, hogy milyen benyomást tudnak kialakítani magukról. Magyarán
nagyon sok amerikai választó a mostani vitán hallhatta először Orbán Viktor nevét, ráadásul olyan kontextusban, miszerint ő az egyetlen komoly vezető politikus, aki Donald Trump mellett áll.
Ezután a demokratáknak is mondaniuk kell valamit a választóiknak Orbánról, és az nem lesz túl szép, ahogyan az látható Tim Walz alelnökjelöltnek a vitát kommentáló videójából is:
Walz on MSNBC: “He was asked for one world leader who is with him, and it was Orban. My God.” pic.twitter.com/e1CI1JrzLw
— Aaron Rupar (@atrupar) September 11, 2024
„Megkérdezték, hogy a világ melyik vezető politikusa támogatja, erre ő azt mondta, hogy Orbán. Te jóisten!” – mondta Walz.
Ha pedig Orbánt és, félreértés ne essen, vele együtt Magyarországot így helyezik el az amerikai belpolitikai palettán, annak egy demokrata győzelem esetén rövid távon is súlyos következményei lesznek. Adja magát a kérdés, hogy mégis hogy jutott el odáig Orbán Viktor és Donald Trump viszonya, hogy az előbbi belpolitikai tényező legyen az Egyesült Államokban?