Mit tegyek, ha azt gyanítom, csaló hív vagy ír?
A telefonhívásra alapozó átverések elkerülésének egyik módja lehet, ha az ember nem veszi fel a telefont. A többi módszer nagy része a ma elérhető technológiákkal meglepően egyszerűen kijátszható. De néha egyetlen jól feltett kérdéssel is menthető az ügy.
Itthon éppen a 41 fokos hőséggel voltunk elfoglalva azon a júliusi délelőttön, amikor a Ferrari egyik vezetőjének telefonján sorra jelentek meg az üzenetek, milyen feladatokat kellene mielőbb megcsinálnia. „Hallottad, hogy készülőben van a nagy akvizíciónk, szükség lehet a segítségedre. […] Legyél készenlétben, az ügyvédünk hamarosan küldi neked a titoktartási megállapodást. Az olasz piacfelügyelet és a milánói tőzsde már tájékoztatva lett. Állj készenlétben, és egyelőre kezeld bizalmasan.”
A WhatsApp-üzenetek feladója Benedetto Vignia, az autógyártó vezérigazgatója volt, akinek a jelek szerint megváltozott a telefonszáma. Természetes, hogy ez gyanút keltett a címzettben, aki úgy döntött, az lesz a legtisztább, ha mielőtt bármit tesz, felhívja a főnökét, hogy hangban bizonyosodjon meg róla, valóban ő az üzenetek feladója. Rögtön hívta is a számot, amelyről az üzeneteket kapta, és néhány csöngés után Vignia hangját hallotta, még a vezérigazgató délolasz akcentusa is stimmelt. Még érthetőbbé vált minden, amikor beosztottjának elmondta, hogy azért egy másik számról kereste, mert az ügy ebben a szakaszában nagyon bizalmas.
A történet főszereplője azonban annyira szokatlanul érezte magát, hogy főnöke válaszainak már nem a tartalmát figyelte, hanem a hangja minden apró rezdülését. És bár a másik fél meggyőzőnek tűnt, valami mégsem stimmelt a hangjában. „Ne haragudj, Benedetto, de most be kell, hogy azonosítsalak” – mondta, és megkérdezte a vezérigazgatót, mi volt a címe annak a könyvnek, melyet Vignia éppen néhány nappal korábban ajánlott neki.