Bese-ügy: Érvényes-e a házasság, keresztség, bűnbocsánat, ha bűnös pap szolgáltatta ki a szentségeket?

5 perc

2024.09.24. 07:30

2024.09.24. 07:59

Bese Gergő esete kapcsán többen annak adtak hangot, a pap bűnei miatt egyházilag érvényes-e a házasságuk, nem kell-e a gyereküket újra megkeresztelni, érvényes-e a gyónás után adott feloldozás. Az egyháznak azonban erre kész válasza van, hiszen már a korai időkben szembesült azzal a problémával, hogy a papok is bűnbe esnek. S ezért megoldást kellett találni arra a problémára, hogy ha egy bűnös pap szolgáltatja ki a szentségeket, akkor azok érvényesek-e.

A kétezer éves katolikus egyház már működésének első századaiban szembesült az áruló és hitvalló keresztények problémájával, amelyre máig ható érvénnyel választ is adott. A római korban kezdődött vitában végső soron azt kellett tisztázni: az egyház a bűnt el nem követő tiszták egyháza-e, vagy pedig befogadhatja a bűnösöket is. Ez a kérdés pedig azért éleződött ki a 3. század közepén, mert Decius császár egy dekrétumában kötelezővé tette a római isteneknek való áldozat bemutatását. Aki megtagadta, azt akár halálra is ítélhették, aki viszont engedelmeskedett, az igazolást kapott róla.

Számszerűsíteni ma már nem lehet, de sokan vállalták a vértanúságot. Számosan voltak ugyanakkor azok is, köztük papok és püspökök, akik hitüket megtagadva eleget tettek a dekrétumban előírtaknak. A kegyetlen üldözés Decius 251-ben bekövetkező halálával alábbhagyott ugyan, ám rögtön felmerült a kérdés, amely több mint másfél évszázadig megosztotta a keresztény közéletet: mi legyen a hitehagyottakkal, akik közül sokan újra kérték visszavételüket az egyházba.

Bese atya botránya a NER-t kiszolgáló egyházak súlyos hitelességi válságát is jelzi

Kevés egyház állt ellen a kísértésnek: kifizetődő a „szent ügyek” szolgálatát Orbán politikai hatalmához kötni. Ugyanakkor úgy tűnik, nem észlelték, hogy ez olyan problémák forrása lehet, amelyek előbb-utóbb robbannak. Ebben a helyzetben jöttek a botrányok, például erkölcsökről papoló, melegorgiákra járó plébánossal, pedofilmentegető református püspökkel – ezek nemcsak az egyházakra, hanem a NER-re is nagy ütést mértek.

Rómában annyira kiéleződött e kérdésben az ellentét, hogy Cornelius, majd István pápával szemben ellenpápát is választottak Novatianus személyében azok, akik szerint nincs bűnbocsánat, ezért a bűnbánókat nem lehet visszafogadni az egyházba. Az elbukottak fő védelmezője a kor egyik legnagyobb egyházi tudósa, Cyprianus karthágói püspök volt, akit az észak-afrikai egyház tagjai közül szintén sokan támadtak, amiért a vértanúság vállalása helyett elbújt az üldözés elől. Könyvében amellett emelt szót, hogy a hittagadókat hosszú (akár életük végéig tartó) bűnbánat után vissza lehet fogadni, s ebbéli véleményét osztotta Cornelius pápa is.