Taktikázva hárítják költségeiket az ügyfelekre a bankok. A pénzváltók taktikázni sem tudnak

Semmi kétség: 2025-től a lakossági ügyfelek is megérzik a tranzakciós illeték idei emelését, előtte októbertől drágul a valutaváltás is. A privátbankokban egyre gyakoribb a vagyon külföldre vitele.

Taktikázva hárítják költségeiket az ügyfelekre a bankok. A pénzváltók taktikázni sem tudnak

„Taktikáznunk kell! Ahhoz sok a megemelt teher, hogy ne érvényesítsük, de mivel a lakossági piacon erős a verseny, új akciókat is hirdetünk majd” – avat be az egyik nagybank szakembere, hogyan játszanak 2025-től, amikortól a jogszabály megengedi nekik, hogy a lakossági ügyfelekre is áthárítsák a tranzakciós illeték idei emelését. Azzal nyugtat, hogy egy tipikus ügyfél számlaforgalma mellett ez nagyjából havi 300 forintnyi pluszköltséget jelent, vagyis a többség nem is érzi meg. Ez azonban túlzás, hisz ha egy rendkívülinek aligha mondható egymilliós készpénzfelvétel vagy egy hasonló összegű valutaváltás illetéke kilencezer forint, azt jövőre minden bizonnyal át is hárítja ránk a bankunk.

A pénzintézetek az utóbbi időben hozzászoktak a kiugró nyereséghez, és nem akarják lenyelni a tetemes pluszterhet. Idén az eredeti szabályok szerint közel 350 milliárd forintnyi tranzakciós illetéket kasszírozott volna tőlük az adóhatóság, ebből az emelés után 440 milliárd lesz, jövőre pedig a 600 milliárdot közelítheti. Ennek nagyjából az ötödrésze folyik be a lakosság pénzmozgatásaiból, ami rögtön meg is magyarázza, miért építették be a bankok villámgyorsan a megemelt illetéket a vállalkozói számlák árába.

Idén augusztustól a másfélszeresükre ugrottak a 2012 óta velünk élő, s már többször megemelt banki tranzakciós illetékek: a készpénzfelvételé felső limit nélkül 0,6-ról 0,9 százalékra, az átutalásoké és egyéb műveleteké (például postai befizetés, csoportos beszedés, értékpapír-vásárlás, valutaváltás) pedig 0,3-ról 0,45 százalékra, s a korábban tízezer forintos maximum húszezerre nőtt.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?