Szeretettel a Vajdaságból: Zavarba ejtően alacsony színvonalon vitázott a szerb parlament a lítiumügyről

5 perc

2024.10.15. 13:00

2024.10.15. 13:25

Jó ideje tart a politikai vita a szerbiai lítiumbánya nyitásáról, most a belgrádi parlamentben folytatódott, négy napon át, és még messze a vége. Ám úgy tűnik, ezúttal mindenki kapott valamit: az ellenzék és a kormány is.

Ki gondolta volna, akár egy-két évvel ezelőtt, hogy a periódusos rendszer 3-as sorszámú kémiai eleme válik az első számú belpolitikai témává Szerbiában? Pedig, még ha átmenetileg is, de így történt. Október elején a szerb parlament összes képviselője négy egymást követő napon át másról sem vitázott, mint a lítiumról.

Persze a történet nem akkor, és nem ott kezdődött. Már ebben a rovatban is több ízben beszámoltunk arról, hogy az előzetes kutatások eredményei alapján egész Európa legnagyobb lítiumérc-lelőhelye Szerbia területén található. A Jadar folyó völgyében található – és ezért jadaritnak elnevezett – érclelőhely a becslések szerint az egész kontinens lítiumigényét ki tudná elégíteni hosszú évekre. A kormány (titkosított) szerződést is kötött a világ harmadik legnagyobb fémipari és bányászati vállalatával, a Rio Tintóval a bányanyitásról, de amint a terv napvilágra jutott, az kiváltotta a lakosság heves tiltakozását, és nem csak az érintett környéken, hanem országszerte.

Ezrek és tízezrek vonultak az utcákra, féltve a környezetüket és élőhelyüket szerte Szerbiában, melyek hatására a kormány átmenetileg jegelte a témát. Mindez még három évvel ezelőtt történt, Olaf Scholz német kancellár idén nyári látogatása azonban egyértelművé tette, hogy a szerb kormány nem állt el véglegesen a bányanyitás szándékától. Scholz népes küldöttség élén érkezett Belgrádba, amelyben többek között ott volt a Rio Tinto képviselője is, és a felek a „fenntartható nyersanyagok csúcstalálkozójának” elnevezett tárgyalás során aláírtak egy együttműködési dokumentumot is.