A kartellcsatában részsikert aratott Bige László, de cége gigahitele és bóvli minősítése miatt van min aggódnia

5 perc

2024.10.16. 14:00

Új eljárásra kötelezte a bíróság a versenyhatóságot a Bige László műtrágyakirály érdekeltségeit megabírsággal sújtó kartellügyben. A döntést mindkét fél a maga győzelmének tartja.

„Erősen cáfolom” – szögezte le a HVG-nek Bige Zoltán, a péti Nitrogénművek Zrt. stratégiai igazgatója, Bige László műtrágyakirály fia a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kartellvádjáról, amelyet most puhított fel egy friss, jogerős bírósági határozat. A hatóság 2021 őszén több vállalatot büntetett meg összesen 14 milliárd forinttal azért, mert szerinte kartellbe szerveződve akadályozták a tiszta versenyt, és emiatt a gazdáknak magasabb árat kellett fizetniük a műtrágyáért.

Maga Nagy István agrárminiszter számolta ki a gazdákat ért kárt, amelynek összegét akkor 36 milliárd forintra tette. Így a közvélemény számára nem is tűnhetett olyan magasnak a Bige László-féle vállalatokra kiszabott 11 milliárd forintnyi rekordbírság. Ebből eddig 2,2 milliárdot kellett befizetniük, a többire jogvédelmet kaptak a bíróságtól addig, amíg a GVH döntését támadó perük le nem zárul.

S ez most meg is történt: a Fővárosi Törvényszék új eljárásra kötelezte a versenyhatóságot. Bige Zoltán szerint végre lehetőségük lesz azokat a bizonyítékokat is bemutatni, amelyekre eddig a hatóság nem volt kíváncsi. Elmondása szerint „a GVH nem végzett semmilyen, hatásalapú vizsgálatot, csupán cél szerint próbálta a jogsértést megállapítani, elsősorban e-mailek és tanúvallomások alapján”. Vagyis az ifjabb Bige ugyanazt sugallja, amit az édesapja többször is állított, hogy valamilyen felsőbb megrendelésre marasztalták el őket.

Bige szerint a Rákosi-rendszert idéző eszközökkel, fenyegetéssel és vesztegetéssel gyűjtenek ellene tanúkat a hatóságok

A milliárdos azt nem árulta el, hogy szerinte kik akarják megszerezni a bizniszeit, de ígéri, hogy el fogja mondani.

Az utóbbi években vesztegetés miatt két büntetőeljárással is megtalált (az egyik alól tavaly jogerősen felmentett) idősebb Bigének meggyőződése, hogy a hatalom szemet vetett a magyar műtrágyapiacon kétségkívül monopolhelyzetű, korszerű műtrágyagyárára, amelyet „valakik” olcsón akarnak lenyúlni. Ha erre eddig nem is tett senki látható kísérletet, a termelés leállásával fenyegető energiakrízis idején felmerült a Nitrogénművek „vészhelyzeti” állami kézbe vétele. Végül ez nem történt meg, s Bige sem hagyta műtrágya nélkül a hazai piacot.