Melegh Attila szociológus: Pusztán családtámogatásokkal nem állítható meg a népességfogyás

7 perc

2024.10.18. 04:30

2024.10.18. 11:54

A demográfiai célok csak akkor teljesülhetnek, ha ehhez a reprodukciótól a migráción át az elöregedésig és a gazdasági összefüggésekig minden szempontot figyelembe vesznek – mondja Melegh Attila szociológus, a Corvinus Egyetem docense.

HVG: A volt köztársasági elnök, Novák Katalin a közelmúltban egy angol filmessel, a demográfiai kérdésekben is véleményt mondó Stephen J. Shaw-val alapított egy nonprofit szervezetet, az X|Y Worldwide-ot, amely a termékenységi ráta „összeomlását” tartja korunk legnagyobb válságának. Tekintélyes kutatók ugyanakkor tételesen cáfolták állításaikat. Kinek van igaza?

Melegh Attila: Shaw elméletében vannak helyes állítások, és vannak vitathatók. Abban például teljesen igaza van, hogy komoly probléma a nem tervezett gyermektelenség, és az is igaz, hogy az öregedés is rendkívül nagy kihívás. Az viszont pontatlan, hogy csak a hetvenes évektől kezdődött volna a változás, valójában ez egy sokkal hosszabb távú trend. Európában már jóval előbb, az 1900-as évek elején elkezdődött a termékenység csökkenése. Shaw kritikusai éppen ezért helyesen állapítják meg, hogy a termékenység csökkenése hosszú távon leginkább két dologgal függ össze. Egyrészt zajlik egy gazdasági szerkezetváltás: visszaszorulnak azok a termelési formák, amelyekben egészen más szempontból is értékelték a gyermekek létét a családban, mint manapság. Ez teljesen átalakítja a családok számításait, hiszen immár mindenki közvetlenül a piacról él, ott adja el a munkaerejét, így a gyerekek már csak költségként jelennek meg a családok büdzséjében.

A másik, ami ezzel szorosan összefügg, az anyagi helyzet átalakulása. Idetartozik az iskolázottság kérdése is. A nők egyre magasabb iskolázottsága és a fiatalkori karrier kérdése a mai napig az egyik legfontosabb trend a nem túl gazdag országokban. Ezzel párhuzamosan a nők reprodukciós helyzete is megváltozott. Ehhez képest Shaw azt mondja, hogy a nem tudatos gyermektelenség a fő oka a népességcsökkenésnek. Az igaz, hogy mind a családalapítási, mind a szülési kor kitolódott, de ebből nem következik az, hogy csak azért történt ez, mert az emberek nem figyelnek oda, ami egyszerű kampánnyal megoldható lenne. Én úgy látom, hogy egy nagyon komplex döntéssorozatról van szó, amelyben a párkeresés, a családalapítás, az elhúzódó iskoláztatás, a munkahely, a karrier, a potenciális szülők közötti egyetértés, a párkapcsolati bizonytalanság mind-mind befolyásolja a gyermekvállalást.

Elhúzódó, hosszú folyamattá vált a döntés a gyerekvállalásról, ahogy a termékeny időszak is kitolódott, mégpedig egy nagyon kompetitív világban.

Népességcsökkenés: a számok nem támasztják alá, amit Novák Katalin és új szervezete állít

Az Európai Unió egésze nagyobb ütemben emelte a családtámogatásokat az elmúlt bő tíz évben, mint a magyar kormány, bár a gazdasága átlagosan lassabban növekedett, mint Magyarországé. Az unió népessége nem is csökkent, igaz, ehhez a vándorlási egyenleg is hozzájárult.

HVG: Az X|Y Worldwide azt is állítja, hogy az elöregedő társadalmakban különösen nagy probléma az alacsony születési arányszám. A kritikusok szerint ennek megoldásához elegendő erősíteni a szociális védőhálót, és az időseket is bevonni fontos funkciókba.

M. A. : Az butaság, hogy az öregedés problémáját ilyen könnyedén meg lehetne oldani. Mi, szociológusok gondozási válságról beszélünk. Annak pedzegetése, hogy szembe kell nézni a népességcsökkenés gazdasági következményeivel, nagyon helyes. De nem azt kell mondani, hogy majd hipp-hopp megfordítom ezt a tendenciát, hanem fel kell készülni arra, hogy ez egy tartósabb folyamat lesz.