Spiegel: Akiknek számít a demokrácia, be kell látniuk: Európa olyan ellenségeivel, mint Orbán, lehetetlen az együttműködés

Kettős ügynöknek nevezte éles kritikájában a Spiegel egyik újságírója a magyar miniszterelnököt.

  • hvg360 hvg360
Spiegel: Akiknek számít a demokrácia, be kell látniuk: Európa olyan ellenségeivel, mint Orbán, lehetetlen az együttműködés

Európa ellenségének nevezi Orbán Viktort Maximilian Pop, a Spiegel külpolitikai újságírója, ugyanis olvasatában a magyar miniszterelnök támogatja a Putyint, aki kihívást jelent a nyugati demokráciáknak. A legfrissebb példa, hogy nemzetközi megfigyelők elítélik a grúz választási visszaéléseket, és véleményükhöz csatlakozott az Európai Tanács elnöke is, ám a magyar kormányfő nem tudott várni: lóhalálában gratulált az „elsöprő sikerhez” a választáson győztes oroszbarát pártnak.

A politika és a társadalom megosztott a kaukázusi köztársaságban. Egy rész Európa felé igyekszik, ellenben az erős ember, Bidzina Ivanisvili Moszkvához igazodik. Ahogy egy német politikus írta: megszállta az intézményeket és rombolásra rendezkedett be. Orbán számára azonban partner.

A magyar miniszterelnök évek óta úgy jár el, mintha kettős ügynök volna: Magyarország az EU és a NATO tagja, ám Orbán nyíltan együttműködik Moszkvával és Pekinggel. Támogatja a liberális demokrácia olyan ellenségeit, mint Ivanisvili. Nem véletlenül nyilatkozta a minap Anne Applebaum a Spiegelnek, hogy ha valaki magyarul hallgatja végig a beszédeit, akkor világossá válik: már semmilyen formában nem kötődik a demokráciához.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?