"Ez a háború elveszett" – a Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámolója Orbánék bécsi "békefórumáról"

Egy pohár bor mellett Putyinnal: Gerhard Schröder volt kancellár és Orbán Viktor magyar miniszterelnök megvitatják elképzeléseiket az Ukrajna elleni háború befejezéséről. A Kreml örül ennek – ezzel a felütéssel indul a német lap beszámolója a Béke Európában című rendezvényről.

  • hvg360 hvg360

Sok minden nem stimmelt a svájci Weltwoche bécsi tegnapelőtti „békefórumán”, ahol Orbán Viktor magyar kormányfő és Gerhard Schröder volt német kancellár volt a vendég – állapítja meg a hallottak alapján Michael Martens, aki az osztrák fővárosból követi Délkelet-Európa fejleményeit.

Már az szöget ütött a fejébe, miként üdvözölhette a vitavezető, a lap főszerkesztője Orbánt olyasvalakiként, aki a hidegháború idején barikádra vonult a szovjet páncélosok ellen Budapest utcáin? Ha ugyanis 56-ra utalt ily módon, nos, az hét évvel a politikus születése előtt zajlott. De ezen az estén az ilyen részletek igazán nem fontosak. A publikum viszont megéljenezte.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.