Nemzetközi lapszemle: Kamala Harris elég billegő államban vezet ahhoz, hogy megnyerje az elnökválasztást
Tényleg megbolondult Trump? Megéri lator államnak tartani Kínát? Mik a tanulságai Orbán bécsi látogatásának? Válogatás a világlapok cikkeiből.
New York Times
A lap lassan veteránnak számító újságírója, Nicholas Kristof azon búslakodik, hogy már sok autokrata felíveléséről tudósított külföldről, de lehet, hogy most odahaza lesz szemtanúja egy ilyen figura visszatérésének. Ezzel együtt nem gondolja azonban, hogy Trump diktatúrát tudna csinálni az országból.
Azt azonban sokszor végigkísérte, amint másutt karizmatikus vezetők megnyerték a választást, majd szépen aláásták a demokráciát. A populista jobboldal ezt csinálta pl. Magyarországon, Indiában és Lengyelországban, bár a lengyeleknek sikerült visszakapaszkodniuk.
Trump pont ezekre a vezetőkre emlékeztet, hiszen áhítozik a hatalomra, hajlandó figyelmen kívül hagyni a demokratikus normákat, folyton tömjénezi önmagát és elnyomná az ellenzéket. Nem arról van szó, hogy élete végéig diktátornak nyilvánítaná magát, de már próbálja eszközként használni a jogrendet a bírálók megbüntetésére, illetve megfélemlítésére – írja a kommentátor, aki szerint az amerikai demokratikus intézmények azonban kellőképpen ellenállónak bizonyultak első elnöksége idején, nem úgy, mint Magyarországon vagy Venezuelában. Az azonban alávághat a szabad sajtónak, ha csuklóztatja az orgánumok tulajdonosait. Ugyanilyen riasztó, hogy a fegyveres erőket vetné be amerikai polgárok ellen – teszi hozzá.
Ha ő nyer négy éve, akkor már Kijevben lehetnének az orosz csapatok. Sőt tovább vonulhattak volna Moldovába vagy Lettországba, és könnyen lehet, hogy a NATO-ból mára üres váz maradt volna. Kína viszont feltehetőleg még agresszívabb lenne a térségben.
Trump erős embernek állítja be magát, de árad belőle a gyengeség. Nem kérdés, hogy alatta kevésbé demokratikus lenne az Egyesült Államok, a világ viszont sokkal veszélyesebb. A jövőnket tennénk kockára, ha ő lenne az elnök.