Trump második elnöksége alatt vizsgázik majd igazán az amerikai jogállam – újraválasztása a fő téma a nemzetközi sajtóban

8 perc

2024.11.07. 09:30

2024.11.07. 10:47

Mi várható Donald Trump második elnök ciklusától? Szétveri-e az amerikai demokráciát? Kik örülnek a republikánus jelölt győzelmének? Mi az a húzás, amit a demokratáktól várt volna a világ, de Trump lépte meg? Nem meglepő módon továbbra is az amerikai elnökválasztás áll a nemzetközi sajtó fókuszában.

Süddeutsche Zeitung

Az európai kultúrharc olyan figurái, mint Orbán Viktor, valamint jobboldali-populista harcostársai most örvendezhetnek, mert Donald Trump szétzúzta a gyűlölt woke-ságot, de tulajdonképpen mit várnak? – kérdi Hubert Wetzel Brüsszelből. Hogy az USA csak olyan uniós államok termékeire vet ki vámot, ahol baloldali-zöld kormány van hatalmon? Hogy az elnök boldogan fogadja a rakparton a Magyarországon vagy az AfD valamelyik választási körzetében gyártott autókat, és csak azokat drágítja meg, amelyek a zöldek vagy a szocik által irányított körzetekben készültek?

Netán Trump európai csodálói azt hiszik, hogy az ő választóik nem lesznek kénytelenek több adót fizetni és kevesebb társadalmi juttatással beérni, ha a földrész az eddiginél többet kényszerül költeni saját biztonságára? Hogy a háború nem kerül annyiba, mint eddig, ha Trump törli az amerikai támogatást? Aki ennyire naiv, az nem értette meg, hogy mit jelent a jelszó: Amerika mindenekelőtt.

Elvileg világos, az európai államoknak egységeseknek kellene maradniuk, nem szabad megengedniük, hogy a Fehér Ház új gazdája éket verjen közéjük, és így uralkodni tudjon rajtuk. Ám a kontinens egyáltalán nem készült fel arra, amit a Trump 2.0 jelent. Sem a németek, sem a franciák nem képesek előbbre vinni a közös ügyet. Ezért nagy a veszély, hogy az amerikai politikus elmélyíti az árkokat az EU-ban, illetve a NATO-ban, és feltüzeli a centrifugális erőket, amelyek már most is destabilizálják a két szervezetet. Az ezzel járó fájdalmak mérésére érdemes igénybe venni a felül nyitott Richter-skálát.

Washington Post

Jobboldali populisták éljenzik Donald Trump visszatértét, mert ő egy közülük. Azt mondják, hogy sikere jóváhagyást jelent az a bevándorlásról, a klímapolitikáról és a kultúrharcról vallott álláspontjukhoz. Egyes államférfiak persze beleborzonganak a gondolatba, hogy ki lesz a Fehér Ház lakója, de a demagógok oda vannak, mert a politikus igazolja programjukat, sőt ráerősít arra.