Jonathan Franzen: Kivételesen förtelmes figura Trump, de a maga módján szórakoztató

6 perc

2024.11.17. 18:30

Nem lepte meg az amerikai elnökválasztás eredménye a világhírű írót. Jonathan Franzen elmondta, mi vezetett Donald Trump győzelméhez, és szóba került az amerikai elit, amelynek szerinte ő maga is tagja. Az interjú a választás másnapján készült.

HVG: Biztosan jól emlékszik arra a napra, amikor Donald Trump először nyerte meg az elnökválasztást. Most másodszor is győzött. Hasonlók az érzései?

Jonathan Franzen: Ghánában ért a hír, amikor 2016-ban Trump nyert. Igazi meglepetés volt, hiszen Hillary Clinton tűnt az esélyesnek, most azonban nem éreztem semmiféle meglepetést. A számokat nézve végig rossz érzésem volt, ezek szerint nem alaptalanul. A négy évvel ezelőtti dráma sem játszódott le újra, az eredményt ezúttal senki sem vitatja. Nehéz is lenne, amúgy is sokkal simábban ment minden. Amit most érzek, az az üresség. Akkor érez ilyet az ember, ha tudja valamiről, hogy be fog következni, és úgy is lesz.

HVG: Milyen megküzdési stratégiái vannak?

J. F. :

Lehet, hogy öntől kellene tippeket kérnem, hiszen a magyarok hosszú ideje ebben élnek. Jól tudjuk, Orbán Viktor Trump példaképe, hős a szemében.

Azt szeretné, ha az Egyesült Államok Orbán Magyarországára hasonlítana. Tudom, hogy voltak, akik elhagyták Magyarországot, de nekem a kivándorlás nem opció. Itt élek, könnyebbség azonban, hogy Kalifornia a lakhelyem, ami ország az országban. A választás másnapja persze más, mint a többi: elveszettnek érzem magam, nehezen is aludtam el éjszaka. Szívből sajnálom mindazokat, akik keményen dolgoztak, hogy Harrist megválasszák. Kathy, az élettársam is köztük van, az elmúlt hónapokban Pennsylvaniában segítette a kampányt. Az egyetlen vigaszom, hogy tudom: a szavazók most a demokratákat büntették meg, de legközelebb Trumpot fogják.

HVG: A választói akarat, hogy megbüntessék a demokratákat, akkor is republikánus győzelmet hozott volna, ha nem Trump a jelöltjük?

J. F. : Trump riválisa, Nikki Haley is győzött volna szerintem. Az ország nem állt talpra teljesen a pandémia után, ez csak növelte a kormánnyal szembeni elutasítást. Ez már önmagában elég lett volna a választási győzelemhez, ehhez adódott hozzá Trump. Ez a kivételesen förtelmes figura, aki különösen a nők szemében gyűlölt alak. Ez kedvezett is a demokratáknak, a küzdelmet ez tette szorosabbá, Trumpnak azonban volt egy nagy előnye; az, hogy a világ valóságshow-vá, social media világgá változott. És bármennyire is visszataszító alak, a maga módján szórakoztató jelenség. Trump valós énje végül nem gátolta Trumpot, a politikust.

Jonathan Franzen amerikai író
dpa Picture-Alliance via AFP / Marcus Brandt

HVG: Felnőtt élete nagy részét kék, a demokratákhoz húzó államokban, New Yorkban és Kaliforniában töltötte. New Yorkban élt, amikor a Javítások, illetve a Szabadság című regénye megjelent, a Tisztaságot és a Keresztutakat pedig kaliforniai lakosként jegyezte. Írói munkássága egy nagy kék buborékban zajlik.