Az adómentesség művészete és a profitráta – látványosan jönnek fel a NER-cégek a HVG Top 500 rangsorában
A legnagyobb nyereséget produkáló vállalatoknak már több mint a tizede olyan, amelyet az Orbán-kormány barátainak szánt tőkeprogram pumpált nagyra vagy tette lehetővé a felvásárlását. Ha ez nem így lenne, sok, a húsos fazékhoz közeli cég eltűnne a süllyesztőben.
Az idén robbant be egy vállalat a legnagyobb profitot termelő magyarországi cégek közé, az aiMotive Informatikai Kft. rögtön a 90. helyen kezdte meg a – várhatóan nagy – menetelését. Az alapjait még 2010-ben fektette le egy magyar vállalkozó, Kishonti László, majd alig tíz évvel utóbb a világ egyik legnagyobb autógyártó csoportja, a Stellantis vásárolta fel a szélsebesen növekvő szoftverfejlesztő startupot. A mobiltechnológia után az aiMotive belefogott a mesterséges intelligencia, 2015-től pedig az automatizált autóvezetést támogató technológiák fejlesztésébe, hogy 2023-ban már elmondhassa magáról: kizárólag exportból származó, 23 milliárd forintos árbevételéből több mint 16 milliárd forint a színtiszta nyereség. Ehhez a kezdetek óta még egymilliárd forint állami támogatást sem használt fel; egyik felét az innovációs hivatal (NKFIH), a másik felét a befektetési ügynökség (HIPA) adta.
A nyilvánosságban mégsem az aiMotive neve vált ismertté, hanem például a Mészáros és Mészáros Zrt.-é. 2010-ben (még kft.-ként) ez utóbbi is látványosan elstartolt, ám az innováció csak annyi volt benne, hogy Orbán Viktor kormányfő úgy döntött: gyerekkori barátján mutatja be a nemzeti tőke megerősítését. Mészáros Lőrinc így néhány éven belül kapott ezermilliárd forintnyi vagyont, jelentős részét közpénzek beáldozásából.
Mielőtt bárki azt gondolná, hogy egy szoftverfejlesztő cég nem járul hozzá a foglalkoztatáshoz, gyorsan tisztázzuk: az aiMotive 2023-ban 232 munkatárssal dolgozott, miközben az építő- és szerelőiparban tevékenykedő Mészáros és Mészáros 139 embert foglalkoztatott. Nem kizárt persze, hogy a felcsúti milliárdos cége kölcsönzött is innen-onnan némi munkaerőt, de azoknak a dolgozóknak olyan is a jövedelme, mint a kölcsönbe kapott kutya vacsorája.
És ha már jövedelem: a Mészáros és Mészárosnak évente 10,3 millió forint a bérköltsége dolgozónként, az aiMotive-nak pedig 18,6 millió. Ezért lenne értelme annak, ha a kormány inkább az oktatásba ölné a közpénzt.
A mutogatható látványosság azonban így is kipipálva Orbánék részéről, hiszen ahogy a Mészáros és Mészáros Zrt. a tavalyi 94. helyről előreugrott a 42. legnagyobb nyereséget elkönyvelő cég pozíciójába, úgy a kormány által kistafírozott cégek tucatjai nyomultak be előkelőbbnél előkelőbb helyekre, bizonyítandó, hogy a nemzeti tőke igenis győzedelmeskedhet.