„Magán vagy állami? Nincs két szektor. Egy van: az, amely a beteget meggyógyítja” – páros interjú az egészségügyről
Nem egymástól elkülönülő a két egészségügyi szektor Magyarországon – véli Fábián Lajos, a VOSZ Egészségügyi Tagozatának elnöke. Takarékoskodnunk kell a drága orvosidővel – mondta Lancz Róbert, a Primus Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesületének elnöke.
HVG: Régen a fogászat és a nőgyógyászat volt a két slágerterület, ahol leginkább a magánellátást választották a magyarok. Most mely magánorvosi területek népszerűek?
Fábián Lajos: Az utóbbi tizenöt évben teljesen átalakult a piac, és a változás a legutóbbi négy-öt évben gyorsult. Korábban a magán-fekvőellátás ritka volt, és néhány szakmára korlátozódott, ma már vannak viszont olyan nagy magánegészségügyi cégek, ahol meglehetősen komplex, sokszakmás fekvőbeteg-ellátás zajlik 24 órás, akár intenzív és egyéb szakorvosi ügyeleti háttérrel. E társaságok akár egy korábbi nagyobb állami kórház méretét, komplexitását és ellátási számait is meghaladó módon működnek. Jelenleg Budapesten a szakorvosi járóbeteg-ellátás első lépcsője az esetek kétharmadában a magánorvosoknál kezdődik. Ennek oka a hozzáférhetőség: ha volna gyors és ingyenes ellátás, akkor ez nem így lenne. A járóbetegeknél már nincsen olyan terület, amiben nem vesz részt a magánegészségügy. Ott tartunk, hogy bizonyos kurrens szakmákban – ilyen például az endokrinológia – már itt is várólisták kezdenek kialakulni. A fekvőbetegeknél pedig akadnak cégek, amelyek már sokszakmás ellátók, és akár az államilag akkreditált szakorvosképzésben is részt vesznek. Ilyen a TritonLife is, ahol jelenleg nyolc különböző szakterületen fogadhatnak rezidenseket, szakorvosjelölteket a gyakorlati képzésük részeként.
Lancz Róbert: Magyarországon, ahol a vérvételre heteket, egy MR-en (mágneses magrezonancián) alapuló vizsgálatra hónapokat, egy protézisműtétre pedig éveket kell várni, ott a magánegészségügy nem luxus, hanem szükséglet. Az ügyfelek tudatosabbak, a piaci szereplők pedig felkészültebbek lettek. A Doktor24, a TritonLife és a Budai Egészségközpont mára komplex és minőségi egészségplázákká fejlődtek.
HVG: Egy évvel ezelőtt ön azt mondta egy szakmai fórumon, hogy a szolgáltatók díjai elérték azt a szintet, amelyet a betegek még képesek megfizetni. Jelenleg mi a helyzet, van-e lemorzsolódás a betegszámban, valamint a magánegészségügyben elköltött pénzeknél?