Bátonyi Péter, a minisztériumból kirúgott művészettörténész: Nem vagyok hajlandó a főnököm tisztiszolgája lenni
Hiába vannak tele pénzzel, a tulajdonosi, a beruházói, sőt a tervezői oldalból is hiányzik a műveltségi szűrő, ami alapján el tudják dönteni, mi a jó, és mi a rossz gyakorlat a műemlékileg védett épületek felújításánál – mondja a 41 éves művészettörténész, az Építési és Közlekedési Minisztérium volt kormányfőtanácsosa. Bátonyi Péter a Partizánban elmondta, hogyan ad segítséget a tárca a jogellenes műemlékromboláshoz, és feljelentést is tett. Amióta kirúgták, a magánszférából már kapott megkereséseket, a Tisza Párttól nem. HVG-portré.
Nem mindennap jelenti fel valaki a miniszterét nyilvánosan. Mennyit készült rá?
Fél éve gyűjtöm a bizonyítékokat a törvénysértésekre. Ezért nem félek attól, hogy most engem is beperelt az építésügyi minisztérium. Minden szavamat alá tudom támasztani dokumentumokkal. A Mária Terézia (egykor Kilián) -laktanya kapcsán megtettem a feljelentést, bizonyítékaim vannak, amelyek az igazolják, hogy Lánszki Regő országos főépítész a testvére tervei mellett, és a jogellenes bontások érdekében hozott intézkedéseket. Feljelentést teszek a Földművelési Minisztérium részleges és a Heinrich-udvar földszintes raktárépületeinek teljes bontása miatt is. És megyek tovább. Vannak olyan ügyek, ahol nem feltétlenül bizonyítható a jogsértés, de szakmailag nonszenszek, mint a diósgyőri vár újjáépítése vagy a veszprémi bazilika átalakítása. Tudtam, hogy kockázatos lépés, amit teszek, ezért teljesen titokban tartottam, még a családomat sem avattam be, a Partizánba is álnéven jelentkeztem. Így állást sem kerestem, hiszen feltűnő lett volna, de azonnal kaptam megkereséseket a magánszférából.
Nem keresték meg esetleg a Tisza Párttól, amely épp az ország új vezetőit castingolja? Nem akar politikus lenni?
Nem kerestek meg, én sem kerestem meg senkit.
Eddig nem jutott eszembe, hogy politikus legyek, mivel eléggé távol áll a karakteremtől, de ha azzal lehetne segíteni a műemlékügyön, akkor azt is vállalom.
Olyan a helyzet, mint amikor csata közben lerobban a tank. Belülről már nem lehet megszerelni. Nincs más megoldás, valakinek az ellenséges tűzben ki kell másznia, hogy megjavítsa, vagy segítséget hívjon. Én most ezt tettem.
Fegyelmezett embernek tűnik, hogyan jutott idáig? A legtöbben csak pufognak, vagy csendben lelépnek, ha törvénytelenségeket látnak.