Till-ügy: lincselés vagy jogszolgáltatás?

4 perc

2024.12.17. 11:30

Nem célom provokálni az olvasót. Mindazonáltal nem hallgathatom el, hogy Till Tamás gyilkosát haladéktalanul szabadon kellene bocsátani. Elfogadhatatlan, hogy a törvény alkalmazói (a rendőrség, az ügyészség és a nyomozati bíró) politikai nyomásra felfüggesztették a joguralom mellőzhetetlen tételét és az elkövetés időpontjában irányadó rendelkezések helyett az aktuális pártérdekeknek megfelelő döntést hoztak. Vélemény.

Ha ma ez megtörténhet Magyarországon, holnapután bárkit jogszabályi felhatalmazás nélkül is börtönbe zárhatnak, ha a hatalom vagy a társadalom többsége azt követeli.

Gondolom, senki sem vonja kétségbe, hogy az ezredfordulón elkövetett emberölésre a 2000-ben hatályos büntetőtörvénykönyv szabályai vonatkoznak, vagyis a sokszor módosított 1978. évi IV. törvény (régi Btk.) rendelkezéseit kell alkalmazni. A Btk. 33.§-ának (2) bekezdése az el nem évülő bűncselekmények között említi „az emberölés súlyosabban minősülő” eseteit.

Ilyen az az eset, amikor a sértett még nem töltötte be a tizennegyedik életévét. (Lásd a régi Btk. 166.§-át.) Az ügyészség álláspontja szerint, ha a jogalkotó kizárja a bűncselekmény elévülését, a szabály a fiatalkorú elkövetőre is irányadó, nincs tehát akadálya az F. Jánossal szembeni büntetőjogi felelősségre vonásának. Csakhogy a kódex 107.§-ának (2) bekezdése kimondja, hogy „e törvény rendelkezéseit a fiatalkorúakra a jelen fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni”. Az ügyben először intézkedő rendőrségnek ezért el kellett olvasnia a régi Btk. VII. fejezetét, és meg kellett vizsgálnia, hogy az tartalmaz-e az általános normáktól különböző rendelkezést.

Politikailag lebénult a Fidesz, így most kénytelen ellenzéki nyomásra törvényt szigorítani a Till Tamás-ügy után

Míg a Fidesz a Rezesova-ügyben azonnal reagált és a kegyelembotrány után is gyorsan törvényt módosított, ezúttal cserbenhagyta a politikai ütemérzéke. A bajai Till Tamást meggyilkoló, de az elévülés miatt nem büntethető tettes esete miatt csak Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc jogszabály-szigorítási követelése után állt elő ezzel a Fidesz.

A régi Btk. 110.§ (2) bekezdésének a) pontja alapján a tizenhatodik életévét betöltött fiatalkorúra legfeljebb tizenöt évig tartó szabadságvesztés büntetés szabható ki az egyébként életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény esetén. Ugyanennek a szakasznak az (5) bekezdése pedig azt rögzíti, hogy „a büntethetőség elévülése határidejének számításánál (…) a (2)-(4) bejkezdésekben meghatározott időtartam az irányadó”.

Vagyis a fiatalkorú elkövetővel szemben – a nagykorúakra irányadó, a cselekmény elévülését kizáró szabály alkalmazása helyett – csak tizenöt éven belül lehet eljárni. A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság jogszerű döntést hozott, amikor a tettest huszonnégy évvel a bűntett elkövetését követően szabadon engedte. A rend kedvéért teszem hozzá, hogy ugyanerre az eredményre jutunk, ha a jelenleg hatályos Btk-t alkalmazzuk. A 2012. évi C. törvény fiatalkorúakra előírt szabályai érdemben nem térnek el a régi Btk-ban foglaltaktól. (Lásd az új Btk. 109.§-át.)

Nehezebben megválaszolható kérdés, hogy igazságos-e, ha a fiatalkorú elkövetőkre több ponton is a nagykorúaktól érdemben eltérő szabályokat, így hamarabb bekövetkező elévülést állapít meg a törvényalkotó? Helyes-e, hogy míg a nagykorúaknál a legsúlyosabb bűncselekmények esetében nem lehet az elévülésre hivatkozni, addig a tizennyolc éves életkor elérése előtt elkövetett, de tizenöt éven át a nyomozóhatóságok figyelmét elkerülő tettessel szemben nincs mód az utólagos igazságszolgáltatásra?