„A gazdaságtudományi képzéseken végzettek 92 százaléka fél éven belül elhelyezkedik”

9 perc

2024.12.23. 08:30

Rövidebb képzési idővel, de egyre inkább felértékelődik a munkaerőpiacon a közgazdászok mesterképzése, ami a korábbi időszakra nem volt jellemző. A jövő pedig az interdiszciplináris tudományoké és az adatelemzésé – mondja a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánja, Veresné Somosi Mariann.

HVG: Az idén a felvételi keretszámok alapján megint egy kicsit többen juthattak be az egyetemekre. Igaz ez a gazdaságtudományi karokra is?

V. S. M.: Azt gondolom, hogy a közgazdasági képzések iránti érdeklődés változatlan, a felvételi rendszer megváltozása pedig, úgy tűnik, a levelezőképzések iránti érdeklődést növelte. Könnyebbé vált ugyanis a korábbi években érettségizettek bekerülése. Most vizsgázik viszont az az újítás, hogy a felvételi eljárásban megszerezhető 500 pontból százat már maga az intézmény adhat. Eldöntheti, hogyan minősíti, hány ponttal jutalmazza az emelt szintű érettségit, illetve a felvállalt versenyek esetén milyen teljesítményre mennyi pontot ad. Ez megmozgatta a középiskolásokat, nőtt a jelentkezés az emelt szintű érettségire, elindult egyfajta verseny, törekvés a kompetenciák kialakítására.

HVG Diploma 2025
A HVG Diploma 2025 kiadványban számos összetett és részrangsor is böngészhető különféle összevetésekben, a karok rangsorai mellett a különféle képzésterületek toplistáit is olvashatják.
A magazinban tucatnyi interjú olvasható különböző tudományterületek egyetemi vezetőivel, illetve egyéb hasznos információkat találhatnak az olvasók a felvételi döntésekhez.

A kiadvány itt rendelhető meg. A magazin sok cikkét és részletes rangsorait a hvg360-on és az Eduline-on is olvashatják.

A HVG nemrég megjelent Középiskolai rangsoráról itt olvashat.

HVG: Ez alapvetően pozitívnak tűnik. Van ennek valamilyen hátulütője?

V. S. M.: Magával az alapgondolattal azonosulni tudok, a kérdés az, hogyan fogják tudni megoldani az intézmények, hogy azonos mércével mérjenek. A 20 százaléknyi pont nagyon sok, az összehangolásra inkább csak az intézményeken belül van lehetőség, és kevésbé lesz alkalom az intézmények közötti pontszámok reális összemérésére.

HVG: E szerint erősödni fog a szubjektivitás?

V. S. M.: Így van.

HVG: Pénzügyileg kényszer az intézményeknek, hogy minél több diákjuk legyen?

V. S. M.: A népszerűségéből eredően a gazdasági képzési területen ez nem jelent nyomást, aminek az az oka, hogy a hallgatók olyan általános diplomát kapnak, amivel viszonylag széles az elhelyezkedési lehetőségük. A diplomások pályakövetésénél a kutatások országosan azt mutatják, hogy a hallgatók több mint 92 százaléka fél éven belül a képzettségének megfelelően tud elhelyezkedni. És igen, van elvárás a képzőhelyekkel szemben, hogy minél több diákjuk legyen, de az intézményeknek is megvan az önállóságuk, hogy a ponthatárokat ott határozzák meg, ahol jónak ítélik.

HVG: Melyek a legkurrensebb gazdasági képzések?