Már kopogtat egy új vírus Kínából, de még a Covid eredetét sem ismerjük

7 perc

2025.01.11. 14:30

Öt éve bukkant fel Vuhanban a koronavírus, amely példátlan pandémiát okozott, átformálta az életmódunkat, de az eredetéről még mindig folyik a politikai töltetű vita, miközben új vírus ijesztget Kínából.

A pekingi hatóságok 2019 utolsó napján jelentették az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO), hogy Közép-Kína legnagyobb városában, Hupej tartomány székhelyén, a 12 milliós Vuhanban több mint negyven embernél tüdőgyulladáshoz hasonlító betegséget észleltek, aminek nem találták az okát. Az esetek a Huanan élőállat-piac környékén bukkantak fel, ezért azt sejtették, hogy a fertőzés egy ottani állatból származhatott. A WHO 2020. január 5-én megállapította: nincs bizonyíték arra, hogy emberről emberre terjedő komolyabb átvitel történt volna.

A máig tartó Covid
Újfajta koronavírus okozta a tüdőgyulladással járó járványt a közép-kínai Vuhanban – írtuk le a hvg.hu-n 2020. január 9-én. Akkor még sokan legyintettek a veszélyre, hiszen amihez hasonlítani tudtuk – a 2002-es SARS-járvány –, néhány száz emberéletet követelt. Pár hét alatt azonban kiderült: ez olyan járvány lesz, amely gyökeresen átalakítja az életünket. A februárban már Covid-19 nevet kapó megbetegedés tünetei és a járvány társadalmi-gazdasági hatásai is jóval tovább mutatnak, mint ahogy azt öt éve gondolhattuk. Cikksorozatunkban ezt járjuk körbe. A már megjelent írások itt olvashatók.

Az ENSZ-szervezet nagyobbat nem is tévedhetett volna. A WHO március 11-én már pandémiának minősítette az új koronavírust, az országok elkezdték lezárni a határaikat, odahaza távolságtartást és maszkviselést rendeltek el, a világgazdaság megbénult, iskolák, éttermek, közintézmények, stadionok néptelenedtek el. A legutóbbi adatok szerint

világszerte 777 millió fertőzöttet regisztráltak, s csaknem 7,1 millióan haltak meg,

de vannak szakértők, akik szerint az áldozatok száma valójában ennek akár a háromszorosa is lehet.

Váratlan felfedezés: a súlyos Covid-fertőzés segíthet a rák legyőzésében

A koronavírus-fertőzés hatására olyasmi történik a szervezetben, ami a rákellenes küzdelemben is hasznosítható – és természetesen nem kell hozzá elkapni a Covidot.

A rendkívüli ütemben végrehajtott fejlesztéseknek köszönhetően hamar megszülettek a hatékony oltóanyagok, amelyekből a WHO becslése alapján több mint 13 milliárd dózist adtak be. A legígéretesebb a vakcina révén előtérbe került mRNS (hírvivő ribonukleinsav) technológia – a vele kapcsolatos kutatásért Karikó Katalin másodmagával fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat kapott –, amihez más betegségek ellen is nagy reményeket fűznek.