Minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállat, ami eltűri, hogy szereted – hogyan lett a kutyából négylábú gyerek?

6 perc

2025.01.12. 14:30

Egyre több az olyan kutyatulajdonos, aki úgy érzi, számára mindenkinél fontosabb négylábú barátja. A háziállatok, közülük is elsősorban a kutyák szerepe néhány évtized alatt gyökeresen megváltozott, a tudósok szerint eljött a háziasítás új hulláma. Mit mond el a magyar kutyákról és gazdáikról az ELTE etológiai tanszék felmérése, és milyen típusú kutyák kerülhetnek többségbe néhány évtizeden belül?

Zsákmányszerző ösztön, korlátlan energia, bizalmatlanság az idegenek iránt – néhány évtizeddel ezelőtt ezek voltak a kutyákkal szembeni legfőbb elvárások. Mostanra – legalábbis a világ szerencsésebb részein – mindez megváltozott. A kutyusoknak már nem az az elsőrendű feladatuk, hogy tereljék a csordát vagy őrizzék a házat, hanem hogy a gazdáik társaiként viselkedjenek. Most már az a jó kutya, amelyik nem ugat – így nem zavarja a szomszédot –, barátságosan viselkedik az összes idegennel, aki séta közben meg akarja simogatni, s ami talán a legfőbb: élő, minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállatként tűri a gazdi és gyerekei ölelgetésbe torkolló szeretetmegnyilvánulásait.

„Országosan reprezentatív felmérésünk szerint tízből hét kutyatulajdonos részben vagy teljes mértékben egyetért azzal, hogy a kutyája családtag. Megjelent egy új trend is: a kutyák gyermekként említése, öltöztetése, hordozása, babakocsiban sétáltatása. Vizsgálatunkban

a gazdák 16 százaléka tekintette gyermeknek a kutyáját, 12 százalékuk pedig bárki másnál, akár a saját gyerekénél is fontosabbnak.

Hasonló felmérés korábban nem készült, de látjuk a generációs különbségeket a kutya szerepének megítélésében és a házi kedvencekkel kapcsolatos fogyasztási kiadások növekedésében, amik arányaikban egy évtized alatt közel megduplázódtak” – mondja Kubinyi Enikő, az ELTE etológia tanszékének vezetője. Ez nem csak magyar jelenség – teszi hozzá.

A szerző és kutyája, Dorka
Németh András

Miközben a gyerekek száma változatlan vagy csökken, a kedvencként tartott kutyák száma világszerte folyamatosan növekszik. Becslések szerint jelenleg az USA-ban 65 millió, Európában pedig 104 millió háztartás tart legalább egy kutyát. Az etológus szerint a gyors változás hátterében az áll, hogy az ipari forradalom óta folyamatosan változik az emberek életmódja, bővül a városi népesség, növekszik a mobilitás, és folyamatosan hosszabbodik a várható élettartam. „Két generáció alatt több mint kétszeresére emelkedett a világ népessége, és a gyerekek másképp nőnek fel, mint a múltban: kevesebb rokoni figyelemhez, érzelmi támogatáshoz, kortársakkal való szabad játékhoz jutnak.

Megváltozott a családszerkezet is, egyre többen élnek egyedül. Sokan szoronganak és magányosak, szeretetre és biztonságra van szükségük. Mindemellett az embereknek több a szabadidejük és a pénzük, amit hobbira költhetnek.

A kutya és a macska társaságot, kontaktust nyújthat, összeköthet más emberekkel, strukturálhatja a napot, értelmet adhat az életnek” – sorolja a szakember.

Kutya póráz nélkül? Brutális összegű büntetést is könnyen össze lehet szedni

A káosz a legmegfelelőbb szó arra, ami a jogalkotásban a póráz nélküli kutyasétáltatásra vonatkozik. Van olyan jogszabály, amely engedélyezi, egy kormányrendelet tiltja, a közterület-felügyelők a kutyák behívhatóságát tesztelik, az állatvédelmi hatóság viszont jelentős büntetést szabhat ki.

Kutya vagy gyerek?

A „kutyamánia” egyesek szerint már odáig fajult, hogy mind többen gyermekvállalás helyett vesznek magukhoz házi kedvenceket. „Készítettünk interjúkat fiatal kutyatartó nőkkel ezzel a kérdéssel kapcsolatban, Szalma Ivett szociológus csoportjával közösen. Azt senki nem mondta, hogy gyerek helyett vállalt kutyát. Akiknek nem volt gyerekük, azok leginkább a bizonytalan anyagi helyzetüket és a megfelelő partner, szociális támogatás hiányát emelték ki okként” – mondta a kutató.