David Pressman – az ember, aki három szankciót jelentett be, de sosem találkozott Orbán Viktorral

8 perc

2025.01.14. 08:47

2025.01.14. 08:55

Több mint két évet töltött Budapesten, ezalatt nemcsak a lombkoronasétányt és a felcsúti stadiont látogatta meg és influenszereket látott vendégül, de három súlyos szankciót is bejelentett. David Pressman amerikai nagykövet hétfőn elhagyta állomáshelyét, vele a legharciasabb amerikai nagykövet távozott Magyarországról. Emlékeznek még, amikor alufóliasisakos mémmel üzent Orbán Viktornak, családjával fotózkodott Novák Katalin hivatala előtt, vagy berendelte Szijjártó Péter a külügyminisztériumba? Mi igen.

„Az emberekkel őszintén kell beszélni, konfliktuszónában gyerekharcosokkal éppúgy, mint diplomataként nemzetközi tárgyalásokon, amerikai nagykövetként Magyarországon” – fogalmazott 2023 februárjában a HVG-nek adott interjúban David Pressman.

Az Egyesült Államok leköszönő nagykövete kicsivel több mint két évet töltött Magyarországon, családjával hétfőn hagyta el Budapestet. Hivatali ideje alatt pedig számtalanszor bizonyította, hogy komolyan gondolta szavait: legyen szó társadalmi kérdésekről, a NATO-csatlakozásról, vagy éppen a szuverenitásvédelmi törvényről, ezekről mind meglehetősen őszintén mondta el a véleményét a kormánynak.

Présember

Ahhoz, hogy ezt megtehesse, arra is szükség volt, hogy személyében az Egyesült Államok tapasztalt diplomatát küldjön Magyarországra. Pressman a kormányzati és diplomáciai munkába még Bill Clinton külügyminisztere, Madeleine Albright különleges tanácsadójaként kóstolt bele. A médiával való kapcsolat sem állt tőle távol, a szudáni Darfúrba 2006-ban azért vitte magával George Clooney-t is, mert a színész képes a címlapokra helyezni az utat. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában Samantha Power akkori ENSZ-nagykövet helyetteseként dolgozott, de volt államtitkár a belbiztonsági minisztériumban és igazgató is a nemzetbiztonsági tanácsban.

Így nem volt meglepő, amikor már szenátusi meghallgatásán eufemizmusnak nevezte, hogy Magyarországon hanyatlik a jogállamiság, mert az elfedi azt a szándékosságot, ami az igazságszolgáltatás befolyásolása vagy a sajtószabadság szisztematikus leépítése mögött áll. Amikor pedig 2022 szeptemberében megérkezett Budapestre, sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy minden korábbinál nagyobb szükség van a két ország együttműködésére, „még ha a politikusok időnként zajosak is”.

David Pressman több mint két évet töltött nagykövetként Magyarországon
Veres Viktor

Pressman már ekkor sem a levegőbe beszélt. Még be sem iktatták, de Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszer az MCC Feszten már helytartónak nevezte, aki belebeszél a fogadó ország belpolitikai viszonyába. A kormányzati támadások később sem álltak le: a nagykövetnek szinte végig külön rovata volt a Magyar Nemzetben, Orbán Viktor miniszterelnök a nevét kifigurázva „présembernek” hívta, és szinte minden megmozdulását éles kritikák érték a kormánypropaganda részéről.

Erről ő lapunknak úgy fogalmazott:

nem is igazán a személyes jellegű támadások aggasztják, hanem a kormányzati médiában átszűrődő orosz propaganda.

Családember

A propagandasajtó Pressman mellett azokat sem kímélte, akik akár csak szóba álltak vele. Vasvári Csaba és Matusik Tamás bíróknak a teljes kormánymédia követelte a kirúgását, miután az Országos Bírói Tanács képviseletében bemutatkozó látogatáson jártak nála. A nagykövet maga is gyakran rendezett vacsorákat a rezidenciáján, az egyik széderestjére Gyöngyösi Márton, a Jobbik volt elnöke is meghívást kapott, egy másikon Iványi Gábor és Schmidt Mária ültek egy asztalnál.