Az amerikai gazdaság sírját áshatja meg Trump, ha tényleg beváltja leghangosabb kampányígéretét

11 perc

2025.01.17. 09:00

2025.01.17. 10:32

A megválasztott amerikai elnök felesküdött az illegális migránsok tömeges kitelepítésére, ami több mint tízmillió dokumentálatlan bevándorlót érinthet. A művelet borzasztó drága lenne, és mivel a célcsoport mélyen beépült az USA gazdaságának működésébe, hazaküldésük a mezőgazdaság és az építőipar bezuhanásához vezetne, de más szektorokat sem hagyna érintetlenül.

Az amerikai történelem legnagyobb kitelepítési akcióját fogja végrehajtani, minden illegális migránst visszaküld oda, ahonnan jött, és erről már rögtön az újabb ciklusa elején gondoskodni fog, esküdözött tavalyi kampánya során Donald Trump. Az azóta már megválasztott elnök alaposan belehergelte magát és a rajongóit is a témába, a dokumentálatlan bevándorlókról olyanokat mondott, hogy “megmérgezik az USA vérét,” “börtönökből, elmegyógyintézetekből érkeznek”, “barbár hordák, melyek elfoglalták Amerika egyes részeit”, “háborús övezetté” változtatva a vidéket.

Már-már parodisztikus túlzásnak tűnik, mégsem ez lesz az a kampánytéma, amit Trump csak úgy elengedne. Ezt az is jelzi, hogy a Time magazinnak később azt nyilatkozta, novemberi győzelmét a bevándorlókkal kapcsolatban tett ígéretei biztosították be. Az interjúban azt is kilátásba helyezte, hogy a tömeges deportáláshoz be fogja vetni a hadsereget is, és olyan messzire el fog menni, amennyire csak a törvények engedik. De hogy működne, mennyibe kerülne, és mivel járna ez az akció? A szakértők összegzett válasza, tömören:

nehézkes lenne, nagyon sokba kerülne, és lábon lőné az amerikai gazdaságot.

Alább részletesen kifejtjük ezeket a válaszokat.

Hányan vannak? Honnan jöttek?

Trump 21 millió migráns deportálásáról beszélt, de ez a szám hasraütésszerűnek tűnik. Az amerikai Belbiztonsági Minisztérium (U.S. Department of Homeland Security) becslése szerint 2022-ben 11 millió illegális bevándorló tartózkodott az USA-ban, és bár számuk azóta jócskán nőtt, azért valószínűleg nem a Trump által emlegetett szintre.

Az Oxford Economics szerint az elmúlt két évben 8,3 millió illegális bevándorló érkezett az országba, csakhogy ennek több mint felét a menedékkérők teszik ki, akik technikailag nem számítanak dokumentálatlan migránsnak. Általánosan elfogadott becslések szerint a Trump által emlegetett “barbárok” jelenlegi létszáma 13 millió körül lehet az USA-ban. Legtöbbjük a legnépesebb államokban él, Kaliforniában, Texasban, Floridában és New Yorkban.

Bevándorlók indulnak az Egyesült Államok felé 2025. január 12-én Tapachulában, Mexikóban.
AFP/Anadolu/Jose Torres

A 2022-es 11 millió illegális migránsból 4,8 millió Mexikóból érkezett, a további, legnagyobb küldő államok között a Belbiztonsági Minisztérium még Guatemalát, El Salvadort és Hondurast találta. A New York-i Migrációkutató Központ (Center for Migration Studies of New York) szerint 2022-ben nagyjából 54 százalékuk már több mint 10 éve tartózkodott illegálisan az Egyesült Államokban, kb. negyedük pedig kevesebb mint öt éve.

A dokumentálatlan bevándorlók persze családot is alapítanak, az amerikai törvények értelmében pedig minden az USA-ban született gyereknek automatikusan jár az amerikai állampolgárság. Jelenleg legalább 5,1 millió olyan kiskorú él az Egyesült Államokban, akinek legalább az egyik szülője illegális bevándorló. Ha Trump véghez viszi a tervét, akkor ilyen, részben amerikai állampolgárságú családokat is ki fog telepíteni – vagy elszakítja egymástól a gyerekeket és a dokumentálatlan szülőket. A megválasztott elnök már kimondta: az első verziót preferálná. Trump arról is beszélt, hogy megszüntetné az USA területén születettek automatikus amerikai állampolgárságát, annak ellenére, hogy azt az amerikai alkotmány rögzíti, és az alkotmány esetleges módosításakor – épp az alkotmány előírása szerint – már a javaslat megtételéhez is a Képviselőház és a Szenátus kétharmados többsége, vagy az államok kétharmadának kezdeményezése szükséges.

Mennyibe kerülne kitoloncolni őket?

A tömeges deportálás kivitelezését Trump Tom Homan kezébe adta, aki az ingatlanmágnás első elnöki ciklusában az Amerikai Bevándorlásügyi és Vámhatóság (U.S. Immigration and Customs Enforcement) vezetője volt, most pedig “határcárként” emlegetik az amerikai médiában. Homan szeme előtt példaként az 1954-es Wetback-művelet lebeg (a wetback kb. vizeshátúként vagy vizesseggűként fordítható le, arra utalt, hogy az akkor kitoloncolt bevándorlók a Rio Grande folyó átúszásával léptek be az USA-ba). Ebben a műveletben egy év alatt 1,1 millió migránst toloncoltak ki az amerikai hatóságok.

A határcár beszél arról, milyen rendelkezéseket hoz Trump a kitoloncolásokról:

Incoming Trump ‘border czar’ puts criminal migrants on notice

President-elect Donald Trump’s incoming ‘border czar’ Tom Homan says executive orders on the border will be signed day one on ‘Hannity.’ Subscribe to Fox News! https://bit.ly/2vBUvAS Watch more Fox News Video: http://video.foxnews.com Watch Fox News Channel Live: http://www.foxnewsgo.com/ FOX News Channel (FNC) is a 24-hour all-encompassing news service delivering breaking news as well as political and business news.

Az évi egymillió deportálás lenne tehát nagyjából az ütemterv, ami jócskán túlüti az utóbbi évtizedek csúcsát, ami Barack Obama alatt, 2012-ben állt fel, több mint 400 ezer kitelepítéssel. Trumpék az eddigi kommunikációjuk szerint a veszélyes bűnözők és nemzetbiztonsági fenyegetést jelentő személyek deportálását sorolják előre, ami logikus is. Viszont hiába barbárhordázott kampányában teli szájjal a megválasztott elnök, ilyen bevándorlóból kimondottan kevés van náluk. 2017-től fogva az új bevándorlási bírósági ügyeknek mindössze 1,4%-a alapult migránsok állítólagos bűncselekményén, beleértve az illegális határátlépést is. Azoknál a kitoloncoltaknál pedig, akik büntetett előéletűek, az illegális belépésen túl a leggyakoribb bűncselekmény az ittas vezetés volt.

A tömeges kitoloncolás nem olyan egyszerű, hogy fülön csípik a papírok nélkülieket, aztán átdobják őket a határon.