Embertelen körülmények között halt meg a börtönben Magnyitszkij, akiről elnevezték a Rogánt is sújtó törvényt

6 perc

2025.01.18. 12:00

2009-ben, 37 évesen, egy moszkvai börtönben halt meg Szergej Magnyitszkij, miután rámutatott egy rendőrök által elkövetett, nagy összegű csalásra. Az ő nevét viseli az az amerikai törvény, amellyel Washington a korrupt vagy az emberi jogokat megsértő külföldi politikusokat, üzletembereket, például Rogán Antalt szankcionálja. Csakhogy maga Magnyitszkij és brit-amerikai védelmezője sem mindig járt egyenes úton.

Szinte végtelen az a lista, amely felsorolja, milyen bűnöket követtek el az orosz hatóságok a könyvvizsgálóként és adótanácsadóként tevékenykedő Szergej Magnyitszkij ellen, aki 2007-ben rájött arra, hogy a rendőrség és az adóhatóság emberei a munkáltatójánál, a Hermitage Fundnál egy korábbi házkutatás során lefoglalt dokumentumok és pecsétek segítségével 230 millió dollárnak megfelelő összeget loptak el az orosz államtól. A Hermitage Fund akkoriban Oroszországban a legnagyobb külföldi befektetési alap volt, s a módszer viszonylag egyszerűen működött: a rendőrök hamisított dokumentumokkal „igazolták”, hogy magánszemélyként megvettek a Hermitage Fund csoporthoz tartozó három vállalatot, s az azokban kreált, kizárólag papíron létező veszteségre hivatkozva adót igényeltek vissza 5,4 milliárd rubel összegben.

Amikor Magnyitszkij szóvá tette a csalást és megnevezte az ügyletet irányító rendőrtiszteket, ő került a célkeresztbe:

a hatóságok sikkasztás és adócsalás vádjával eljárást indítottak ellene, aztán 2008-ban előzetes letartóztatásba helyezték, és a hírhedt Matrosszkaja Tyisina nevű börtönbe zárták. Addigra az érintettek a rabolt pénzt kimenekítették az országból, s a hatóságok arra is ügyeltek, hogy részben azok a rendőrök vegyenek részt Magnyitszkij és a Hermitage Fund elleni vizsgálatban, akiket az őrizetbe vett könyvvizsgáló bűnösként megnevezett.

Szergej Magnyitszkij 2007-ben.
AFP

A 36 évesen börtönbe zárt Magnyitszkijt embertelen körülmények között tartották fogva: rendszeresen bántalmazták, hogy terhelő vallomást tegyen a Hermitage Fund társalapítójára és vezetőjére, a brit-amerikai Bill Browderre, folyamatosan költöztették a cellák között, s amikor panaszkodni mert, mindig rosszabb zárkába helyezték át.

Alig fogadhatott látogatókat – édesanyját és feleségét egy év alatt egyszer engedték be hozzá –, majd amikor 2009 nyarán hasnyálmirigy-gyulladást diagnosztizáltak nála, nem kapott megfelelő orvosi ellátást.