Öt tanács vállalatvezetőknek, hogy megmenthessük a bolygót
A feszültségekkel teli világban ma olyan vállalatvezetőkre van szükség, akik a szabályozást mankóként használják ahhoz, hogy a vállalat egészét és érdekeltjeinek életét javítsák. Ehhez ad pár tanácsot szerzőnk, akivel közösen készül a HVG ESG Top 40 listája is.
A cikk a Fenntartható fejlődés 2025 magazinban jelent meg először. A kiadványnak a hvg360-on megjelent cikkeit itt találja. A magazin itt rendelhető meg.
Bolygónk kilenc biztonsági zónája közül immár hatból kiléptünk. A klíma- és a gazdasági válság, a háborús helyzetek, a geopolitikai viszályok, megfűszerezve a populizmussal és a morális krízissel az egyént és a társadalmat egyaránt frusztrálják. Ebben a kusza és feszültségekkel teli korszakban egyre fontosabb, hogy mit és hogyan tesznek a vállalatok. A változáshoz bizalom kell, és kollektív cselekvés. Ahogy azt a HVG-vel közös ESG Top 40 díjátadóján 2024 májusában is hangsúlyoztam: ebben az időszakban a vállalatoknak kulcsszerepük lehet a változásban, magukkal húzhatják a stakeholdereiket – mind a fogyasztóikat vagy ügyfeleiket, mind pedig a kollégáikat, a partnereiket, a beszállítóikat. Ehhez azonban elszánt vezetőkre van szükség.
Miért?
A kártékony emberi tevékenység minden eddiginél nagyobb hatással van a Föld éghajlatára és az ökoszisztémára, ami az egész bolygó stabilitását veszélyezteti. „Nem tudjuk, meddig léphetjük át ezeket a kulcsfontosságú határokat, mielőtt az együttes nyomás visszafordíthatatlan változásokhoz és károkhoz vezet” – mondta Johan Rockström, a Potsdami Klímahatás-kutató Intézet (PIK) igazgatója.
Rendhagyó lista készült, immár másodszor, a legnagyobb magyar cégekről: megmutatja, milyen felelősen működnek környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontból.
Azt már szinte senki sem vitatja, hogy az éghajlatváltozás valós. Emiatt egyrészt alkalmazkodnunk kell az új környezeti és társadalmi valósághoz, másrészt változtatnunk és befektetnünk szükséges a még súlyosabb válság megelőzése érdekében. Új technológiák, új politikák és új viselkedésmódok kombinációjára lesz szükség ahhoz, hogy a negatív következményeket kezeljük.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.